Domácnosti na Slovensku si letos připlatí za teplo zhruba 17 procent, vyplývá ze čtvrtečních údajů regulačního úřadu ÚRSO. Díky opatření vlády, která stanovila maximální meziroční nárůst ceny za dodávky tepla z centrálních zdrojů do bytů na 20 eur (480 Kč) za megawatthodinu, teplo zdraží mnohem méně než při plném promítnutí vysokých cen paliv.
ÚRSO uvedl, že roční náklady domácnosti na teplo dodávané z centrálního zdroje při typickém příkladu spotřeby stoupnou letos proti loňsku o 116,67 eura (2800 Kč) bez daně z přidané hodnoty (DPH), což odpovídá meziročnímu nárůstu o 16,9 procenta. Bez mimořádných opatření by tyto náklady vzrostly až o 638,05 eura (15 310 Kč), což je o 92 procent.
Také ceny elektřiny či zemního plynu rodinám na Slovensku na základě opatření kabinetu premiéra Eduarda Hegera stoupnou mnohem méně, než naznačoval vývoj na burzách. Podle dřívějších informací ÚRSO elektrická energie letos domácnostem na Slovensku zdraží proti loňsku asi o 2,5 procenta, zemní plyn téměř o 16 procent.
Podle evropského statistického úřadu Eurostat náklady na bydlení předloni tvořily více než 31 procent celkových výdajů domácností na Slovensku. To byl nejvyšší podíl v celé EU, kde to bylo 25 procent. České domácnosti vynakládaly na bydlení 28 procent celkových výdajů.
Slovenská vláda v zájmu zmírnění dopadů tržních cen energií na domácnosti vyčlenila peníze na kompenzace. Parlament pak změnou zákona posílil pravomoci kabinetu v oblasti cenové regulace energií. Podnikům stát začal kompenzovat část nákladů na nákup drahé elektřiny či plynu.