Na případné americké sankce proti Turecku Ankara odpoví, ve hře je i možnost uzavření základny Incirlik v Turecku, kterou Spojené státy vyžívají.
Turecké televizi A Haber to dnes řekl prezident Recep Tayyip Erdogan. Vztahy mezi Washingtonem a Ankarou jsou dlouhodobě napjaté, a to především kvůli tureckému postupu v Sýrii a tureckému nákupu ruských systémů protivzdušné obrany S-400.
"Pokud pro nás bude nezbytné takový krok podniknout, tak na něj samozřejmě máme pravomoc. Pokud to bude nutné, tak Incirlik uzavřeme," řekl Erdogan. Dodal, že Turecko by také mohlo uzavřít radarovou základnu Kürecik. "Pokud nám budou vyhrožovat zavedením sankcí, tak samozřejmě odpovíme," prohlásil.
Vraždění Arménů
Leteckou základnu Incirlik používají Spojené státy k operacím na Blízkém východě, zejména v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii a v Iráku. Média se rovněž shodují v tom, že na základně, kde jsou přítomni už desítky let, mají Američané uskladněné jaderné zbraně.
O uzavření Incirliku i dalších základen, které v Turecku Američané využívají, tento týden hovořil i turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.
Vztahy mezi Washingtonem a Ankarou zkomplikovalo také čtvrteční hlasování v Senátu USA, který přijal rezoluci, v níž se vraždění Arménů v době Osmanské říše označuje jako genocida. Sněmovna reprezentantů USA rezoluci schválila v říjnu. Turecko termín genocidy v případě masakrů Arménů odmítá, i když jej používají tři desítky zemí. Podle odhadů historiků přišlo tehdy o život přes milion Arménů.