Etiopský premiér Abiy Ahmed, který je letošním laureátem Nobelovy ceny za mír, odmítl obvinění, že reakce jeho vlády na nedávné násilnosti byla slabá a nesmělá.
Uvedl zároveň, že bilance mrtvých se zvýšila ze 78 na 86. Šlo o první Ahmedovo vyjádření k nepokojům, jež vyvolaly jeho poznámky na účet politického aktivisty a vlastníka médií Jawara Mohammeda. Papež František v neděli o násilnostech prohlásil, že ho trápí.
"Etiopská vláda byla velkomyslná a měla za cíl zvětšit politický a demokratický prostor v Etiopii," uvedl ve svém nedělním vyjádření Ahmed. "Rozhodla se pro dialog a osvícenost místo toho, aby se uchýlila k síle. Ti, kteří si myslí, že trpělivost je strach a velkomyslnost slabost, musejí pochopit, že se mýlí," dodal Ahmed.
"Trápí mě násilnosti, jejichž oběťmi jsou křesťané z pravoslavné etiopské církve Tewahedo. Vyjadřuji blízkost této oblíbené církvi a jejímu patriarchovi, Abunovi Matthiasovi," uvedl v neděli na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu papež František.
Protesty proti Ahmedovi začaly 23. října po premiérových výrocích v parlamentu, kterými podle mnohých útočil na vlastníka médií Mohammeda. Ten pak na facebooku napsal, že jeho dům obklíčila policie, což ale úřady popřely.
Podle premiéra zemřelo v posledních týdnech 76 lidí při etnických násilnostech a dalších deset při střetech s bezpečnostními složkami. Ve svém projevu vyjmenoval přesný počet mrtvých v rámci jednotlivých etnik a náboženských vyznání. "Nezáleží na etniku, pohlaví či náboženství, není žádná skupina, která by nezabíjela v případě, že nastanou problémy," prohlásil premiér.
Ahmed vstoupil do funkce loni v dubnu a zavedl v zemi rozsáhlé demokratické reformy. Toto uvolnění po letech autoritářské vlády jeho předchůdců však využívají zastánci tvrdé etnické linie z jednotlivých etnických skupin, kteří si budují ve svých regionech mocenské základny a soupeří s ostatními skupinami o území a zdroje. Kvůli etnickým násilnostem už podle OSN opustily své domovy přes dva miliony Etiopanů. Úspěch při tišení těchto konfliktů bude podle agentury Reuters zásadní pro Ahmedův výsledek ve volbách plánovaných na příští rok.
Premiér Abiy Ahmed získal Nobelovu cenu za mír za své diplomatické úsilí, díky němuž se mu podařilo ukončit desetiletí trvající konflikt se sousední Eritreou.