Evropská unie nesouhlasí se skutečností, že Spojené státy o zavedení zákazu letů z Evropy rozhodly jednostranně a bez konzultace. Ve společném prohlášení to uvedli předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf Evropské rady Charles Michel.
Agentura DPA informovala, že von der Leyenová také kvůli Trumpovu kroku na čtvrtek svolává krizovou schůzku klíčových členů svého týmu. Mluvčí britské vlády uvedl, že podobné opatření jako USA Spojené království nechystá.
"Koronavirus je globální krizí, která se neomezuje na nějaký kontinent a vyžaduje spolupráci spíše než jednostranný postup," upozornili von der Leyenová a Michel ve stručném vyjádření pro média. Dodali, že Evropská unie podniká silné kroky, aby omezila šíření viru.
Ekonomický dopad
Šéf Bílého domu v noci na čtvrtek ohlásil 30denní zákaz veškerých cest do USA z Evropy s výjimkou Británie a několika dalších evropských států mimo schengenský prostor. Evropské země podle něj neudělaly dost proto, aby zabránily rozšíření nákazy z Číny na svém území.
"Evropa podniká všechny nutné kroky, aby dostala pod kontrolu šíření viru, omezila množství zasažených lidí a podpořila výzkum," uvedl Michel v reakci na Trumpovo prohlášení s tím, ž EU chce předejít ekonomickému dopadu měsíčního zákazu letů do USA.
O Trumpově rozhodnutí bude von der Leyenová mluvit s klíčovými členy Evropské komise. Projednat s nimi hodlá také vývoj v Itálii, která je z evropských zemí koronavirem nejvíce zasažená, ale také to, jak současnou situaci hodnotí Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).
Evropa nebude obětním beránkem
Prezident Trump v televizním projevu sdělil, že americká vláda byla kvůli zákazu v kontaktu se spojenci. Podle diplomatů oslovených ČTK však Washington o svých plánech nijak blíže s unií nediskutoval.
Viceprezident Mike Pence stanici Fox News řekl, že k opatření Spojené státy přistoupily mimo jiné proto, že se ohnisko epidemie koronaviru přesunulo do Evropy. Varoval, že se v USA objeví další tisíce případů nákazy. Vláda chce proto podle něj posílit testování obyvatel.
Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona řekl, že Británie podobné omezení leteckého spojení s Evropou, jaké zavedly USA, nechystá. "Dostali jsme radu (od odborníků), že toto opatření nedoporučují," řekl mluvčí. Také podle ministra financí Rishiho Sunaka "nejsou k dispozici důkazy", které by zákaz podporovaly. "Snažíme se zabránit šíření viru, ale jsme si vědomi, že se pravděpodobně ještě významně rozšíří," uvedl Sunak.
Trumpovo rozhodnutí kritizoval například šéf třetí nejsilnější politické skupiny v Evropském parlamentu Dacian Ciološ. "Nacionalismus a obviňování nejsou vakcínou... Evropa bude vaším partnerem, ale ne obětním beránkem," vzkázal předseda skupiny liberálů americkému prezidentovi na twitteru.