Evropský parlament chce, aby země Evropské unie zásadně omezily dovoz zboží, jehož produkce přispívá k odlesňování planety. Europoslanci dnes schválili svou pozici k návrhu Evropské komise, který zavazuje dovozce některých komodit ke zodpovědnému přístupu k ochraně lesů.
Zákonodárci rovněž chtějí, aby výroba dovážených produktů byla v souladu s lidskými právy a neporušovala práva domorodých obyvatel. O konečné podobě pravidel budou zástupci EP vyjednávat se členskými státy EU.
Země v důsledku odlesňování ztratila za poslední dvě desetiletí zejména v Amazonii plochu lesů přesahující rozlohu Evropské unie, k čemuž podle statistik EP přispěly unijní země deseti procenty. Ochrana lesů patří k důležitým součástem Zelené dohody pro Evropu (European Green Deal), jejíž zavádění považuje Brusel za klíčovou prioritu následujících let.
Schvalovaná norma má přimět firmy, aby při dovozu vybraných zemědělských produktů dbaly na dodržování norem platných v zemi původu. Dovozci by měli rovněž dokládat, že jejich produkty nevyrostly na nově odlesněné půdě. Požadavky se podle původního návrhu komise měly týkat sóji, hovězího masa, palmového oleje, dřeva, kávy, kakaa a některých s nimi souvisejících výrobků, jako je kůže, čokoláda či nábytek. Europoslanci v úterý seznam rozšířili například o vepřové či drůbeží maso, kukuřici, gumu či potištěný papír.
"Když uznáme, že je EU odpovědná za zhruba deset procent celosvětového úbytku lesů, nemáme jinou možnost než zesílit naši snahu zastavit globální odlesňování," prohlásil zpravodaj přijatého návrhu Christophe Hansen z nejpočetnější lidovecké frakce. Konečnou podobu pravidel bude EP projednávat s členskými státy, za něž do konce roku vede vyjednávání české předsednictví.