Europoslanci dnes podpořili návrh, aby si policejní sbory v různých zemích EU mohly navzájem vyměňovat více informací, a to snazším způsobem než dosud. Nově by podle návrhu mohly policie mezi sebou sdílet například biometrické údaje tváře. Podle evropské komisařky Ylvy Johanssonové to umožní účinnější boj proti organizovanému zločinu či efektivnější pátrání po pohřešovaných osobách. Kritici se však domnívají, že nové nařízení dostatečně nechrání údaje lidí v policejních databázích, a to včetně těch, kteří se žádného zločinu nedopustili.
Systém výměny informací mezi policiemi již existuje a nová úprava ho pouze posiluje. Podle zpravodaje a portugalského europoslance Paula Rangela nově umožní poloautomatickou směnu informací z policejních databází, což by mělo zkrátit lhůty pro zpracování. Týkat se to bude údajů o DNA, otisků prstů, informací z registru vozidel či nově biometrických údajů o tváři či policejních záznamů, řekl na středeční debatě Rangel.
Kriticky se k novému mechanismu vyslovila frakce Zelených, ve které sedí i čeští Piráti. Ti hlasovali proti návrhu. Podle pirátského europoslance Marcela Kolaji by bylo na místě se zaměřit na revizi současného systému a zajistit, aby byl bezpečnější. To podle něj současný návrh nečiní. Tvrdí, že nový systém "umožní šířit citlivé údaje ze záznamů, které vznikly na základě chybné domněnky nebo jen z doslechu". V důsledku toho si budou podle Kolaji policie v EU vyměňovat i nerelevantní údaje o lidech, kteří nespáchali žádný zločin.
Proti návrhu vystoupila ve středu zelená europoslankyně Gwendoline Delbosová-Corfieldová. Podle ní budou policie mezi sebou sdílet informace například o lidech zadržených při demonstracích, kteří ale nebyli odsouzeni. Dodala, že nový rámec nechrání dostatečně údaje lidí a zvyšuje policejní kontrolu nad obyvatelstvem. Podle ní je otázkou, zda nařízení obstojí před eventuálním soudním přezkumem.
Návrh naopak podpořil český europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). "I v této oblasti výkonu veřejné moci dochází k permanentnímu prohlubování spolupráce, a tím k efektivnějšímu postihování nezákonné činnosti," řekl novinářům Pospíšil. Dobrovolné pro státy podle něj zůstane propojení databází s informacemi o podezřelých a odsouzených osobách.
Dnes pro návrh hlasovalo 451 europoslanců a 104 bylo proti či se zdrželo. Europoslanci tak potvrdili znění návrhu, nad kterým nalezli zástupci parlamentu a členských zemí politickou shodu v listopadu.