Spolupráce Číny a evropských států při snižování emisí, které přispívají k oteplování klimatu, bude v nadcházejícím období klíčová.
Při své návštěvě v Číně to prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron. Vyjádřil se tak den poté, co Spojené státy oficiálně informovaly OSN, že zahájily proces odstoupení od pařížské klimatické dohody z roku 2015. USA jsou první zemí, která od smlouvy odstupuje.
"Pokud chceme plnit pařížskou dohodu, budeme muset příští rok dále rozšířit své závazky ke snížení emisí a budeme muset potvrdit nové závazky pro období do roku 2030 a do roku 2050," uvedl Macron ve svém projevu na veletrhu v Šanghaji, který zahájil čínský prezident Si Ťin-pching. "Spolupráce mezi Čínou a Evropskou unií je v tomto ohledu rozhodující," potvrdil francouzský prezident.
Pařížská dohoda si za hlavní cíl klade udržet ve srovnání s předindustriálním obdobím zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně, což by snížilo riziko a dopady klimatických změn. Signatáři dohody se zavázali, že proto dále výrazně omezí ve svých zemích exhalace, především oxidu uhličitého.
Evropská unie chce snížit emise do roku 2030 o 40 procent z úrovně roku 1990. Spojené státy se v pařížské dohodě zavázaly snížit emise oxidu uhlíku do roku 2025 o 26 až 28 procent ve srovnání s úrovní v roce 2005. Podle Trumpa ale dohoda schválená vládou jeho předchůdce Baracka Obamy poškozuje americkou ekonomiku, zrušila by pracovní místa a stála by Američany biliony dolarů. Trump rovněž poukazuje na to, že USA by kvůli dohodě platily nespravedlivě vysokou cenu oproti dalším zemím, jako jsou například Čína či Indie.
Čína, která patří se Spojenými státy k největším znečišťovatelům ovzduší na světě, má závazky výrazně nižší. Peking slíbil dosáhnout nejpozději kolem roku 2030 nejvyššího stupně svých emisí. Rovněž pak se zavázal, že do roku 2020 zvýší podíl elektřiny z nefosilních elektráren na 15 procent, do roku 2030 následně na 20 procent.
Na středu je plánována oficiální schůzka čínského a francouzského prezidenta v Pekingu. "Zítra (ve středu) bude podepsán text, který obsahuje odstavec o neodvolatelnosti pařížské dohody," řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel francouzského prezidentského úřadu. "Rozhodnutí USA odstoupit od dohody je politováníhodné a francouzsko-čínská spolupráce týkající se klimatu a biodiverzity je o to potřebnější."