Evropské státy včetně Španělska, Německa, Francie či Česka pokračují s uvolňováním přísných karanténních opatření, umožňuje jim to klesající nárůst nových případů nemoci covid-19.
Ekonomický život obnovují i Spojené státy, které sice za předchozí den zaznamenaly nejnižší denní nárůst obětí, i tak ale bilance mrtvých s covidem-19 vedená americkou Univerzitou Johnse Hopkinse (JHU) v pondělí zřejmě překročí hranici 80 tisíc. Jednotky případů infekce hlásí Čína, kde se koronavirus vrátil do města Wu-chanu, odkud podle části odborníků na přelomu loňského a letošního roku vzešel. Naopak v Rusku pandemie zuří v plné síle.
Ruské úřady za uplynulý den potvrdily nákazu u dalších 11 656 lidí, což je dosud nejvyšší zaznamenaný denní přírůstek. Celkem se od propuknutí pandemie v zemi infikovalo 221 344 osob, čímž se Rusko dostalo na třetí místo v žebříčku nejhůře zasažených států, uvádí podle svých propočtů tisková agentura TASS. Vyšší počet infikovaných evidují pouze Španělsko a Spojené státy.
USA za neděli podle JHU registrovaly dalších 776 úmrtí pacientů s covidem-19. To je nejméně od března. Celkem se v zemi nemoc potvrdila u více než 1,3 milionů lidí, z nichž 79 528 zemřelo. Jednotlivé státy USA postupně ruší karanténní opatření, zároveň se ale objevují nová ohniska nákazy, jako například oblast federální metropole Washingtonu. Nákaza se nevyhýbá ani Bílému domu, kde onemocněla spolupracovnice viceprezidenta Mikea Pence. Pence ale v izolaci není, což původně tvrdila některá média, a stejně jako prezident Donald Trump denně podstupuje testy.
Nejméně úmrtí s covidem-19 od 18. března v pondělí oznámilo Španělsko, kde za neděli přibylo 123 obětí. Nově se v zemi potvrdilo 373 nakažených koronavirem, což je nejméně za týden.
Uvolňování restrikcí hlásí Španělsko, Řecko, Turecko
Další příznivou zprávou ze Španělska je, že část země v pondělí vstoupila do první fáze uvolňování restrikcí, v níž už od minulého týdne byly některé oblasti Kanárských ostrovů a Baleár. Od pondělí si například lidé v celém Baskicku, Galicii, na celých Baleárách či Kanárských ostrovech a v části dalších regionů mohou dát občerstvení na zahrádkách restaurací. Musí ale dodržovat bezpečnou vzdálenost a obsazené smějí být zahrádky jen z poloviny. Kostely či muzea mohou být zaplněny pouze ze třetiny a do muzeí se musí návštěvníci objednat předem. Otevřít mohou hotely, ovšem bez společných prostor.
Týdny trvající omezení byla zmírněna i v Řecku a v Turecku. Řekové nově mohou opět cestovat mimo svou domovskou provincii, ne však na řecké ostrovy, ty by se měly otevřít - a to i pro zahraniční turisty - zřejmě až v červnu. V Turecku se v pondělí otevírají nákupní centra, ale restaurace a bary zatím stejně jako v Řecku zůstávají zavřené.
Restaurace se naopak otevírají v Německu, lidé ale musí počítat s omezeným množstvím míst u stolů, nutností před každou návštěvou učinit rezervaci, povinností nosit roušky na toalety nebo nechat na sebe kontakt pro případ, že by se v daném podniku objevil koronavirus. Počet nakažených i úmrtí v Německu o víkendu nadále klesal, v neděli zde přibylo 357 lidí s covidem-19, což je o polovinu méně než v sobotu, a dalších 22 osob s touto diagnózou zemřelo.
Mírné zvýšení případů hlásí Polsko a také Maďarsko, naopak sousední Slovensko podobně jako v pátek nezaznamenalo žádný nový potvrzený případ ani žádná úmrtí.
V Británii strategie premiéra Borise Johnsona na uvolnění karanténních poměrů vyvolává otázky i kritiku, na kterou vláda musí reagovat. Podrobný plán chce kabinet představit po 14.00 místního času (15.00 SELČ), načež bude Johnson odpovídat na dotazy poslanců i zástupců veřejnosti.
Stále viditelnější jsou dopady koronaviru na ekonomiku. Jen v Itálii průmyslová výroba v březnu klesla ve srovnání s předchozím měsícem o rekordních 28,4 procenta, což je více, než se čekalo. V únoru po zpřesnění dat klesla o jedno procento. Týdeník Der Spiegel s odkazem na německý svaz cestovního ruchu (BTW) napsal, že v německém turistickém sektoru by se do poloviny června mohl kvůli dopadům koronaviru až milion lidí ocitnout bez práce. V režimu kurzarbeit, kdy jim mzdu dorovnává stát, už nyní pracuje 70 procent zaměstnanců odvětví, které v zemi tvoří tři miliony pracovních míst.