Práva lidí s menšinovou sexuální orientací by měla být uznávána v celé Evropské unii. Počítá s tím vůbec první plán boje proti diskriminaci leseb, gayů, bisexuálů, transsexuálů a dalších skupin (LGBTIQ), který představila Evropská komise. Brusel chce také rozšířit definici zločinů z nenávisti, aby zahrnovaly i homofobní nenávistné projevy.
"Každý by měl mít možnost být tím, kým chce být, aniž by se musel bát perzekuce," prohlásila ve čtvrtek místopředsedkyně komise Věra Jourová.
Podle údajů EK se sice přístup k sexuálním menšinám v Evropě v posledních letech mírně zlepšil, například vloni se však s nějakou formou diskriminace setkalo 43 procent lidí s menšinovou orientací.
EK dává najevo výhrady například vůči přístupu k homosexuálům v Polsku, kde se některé obce vyhlásily za "zóny bez LGBT" a konzervativní prezident Andrzej Duda v letní předvolební kampani práva sexuálních menšin zpochybňoval.
Boj s diskriminací
Unijní exekutiva chce proto v rámci nové společné strategie v příštích pěti letech začít rázněji bojovat s diskriminací například na pracovním trhu, ve školství či zdravotnictví. Již v příštím roce chce EK prověřit, jak unijní země plní směrnici o rovnému přístupu k práci. Brusel také plánuje příští rok předložit návrh unijní normy, která by měla umožnit trestání nenávistných projevů vůči menšinám.
Komise chce též skoncovat s praktikou, kdy homosexuální pár pocházející z různých států adoptuje dítě v jedné členské zemi, ale v druhé zemi nemá stejná práva. EK proto plánuje předložit normu, která by zavedla jednotné uznávání práv homosexuálních rodin po celé unii.
"Jsme stále daleko od úplné rovnosti a uznávání, které si LGBTIQ lidé zaslouží. Věřím, že ve spolupráci s členskými státy můžeme z Evropy učinit lepší a bezpečnější místo pro všechny," uvedla k plánu eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová. Komise podle ní vyzývá všechny členské státy, aby vypracovaly svou strategii pro dosažení rovnosti sexuálních menšin a snažily se o její účinné zavedení do praxe.