V Číně podle agentury AFP vypukl boj mezi Francií a Spojenými státy o ochranné pomůcky, které jsou v obou západních zemích v době šíření koronaviru kriticky nedostatkovým zbožím. Zpráva ze středečního večera se odvolává na vyjádření Jeana Rottnera, což je předseda regionálního shromáždění těžce zasažené francouzské oblasti Grand-Est.
Podle něj Američané přebírají francouzské objednávky přímo na čínských letištích, těsně před vypravením nákladu.
"Na přistávací dráze Američané vytáhnou hotovost a nabídnou trojnásobek nebo čtyřnásobek peněz za objednávky, které jsme učinili, takže opravdu musíme bojovat," uvedl Rottner ve vysílání rozhlasové stanice RTL. Vyústění podle něj bývá takové, že letadla plná zdravotnického materiálu, která měla původně namířeno do Francie, se nakonec vydají do USA.
Obě země se podobně jako mnoho dalších potýkají s nedostatkem roušek, respirátorů a ostatních klíčových potřeb, přičemž v USA přibývá zpráv o podobném cenovém boji mezi jednotlivými státy federace. Francouzská vláda minulý týden uvedla, že při aktuální spotřebě by jí zásoby ochranných pomůcek vydržely na tři týdny. Zároveň však zaznívaly z řad zdravotnického personálu nebo policie stížnosti, že vybavenost už je nyní nedostatečná.
"Je to složité, bojujeme 24 hodin denně," řekl Rottner o snaze zajistit potřebný materiál. Uvedl také, že zřídil speciální tým, který pracuje na tom, aby region Grand-Est obchodní tahanice vyhrával.
Stížnost z jiných regionů
Oblast na severovýchodě Francie společně s pařížským regionem Île-de-France hlásí výrazně více pacientů s COVID-19 než zbylé části země. V departmentech Haut-Rhin a Territoire de Belfort u hranic s Německem a Švýcarskem bylo ve středu podle vládních dat na každých 10 000 obyvatel hospitalizováno přibližně 15 lidí se zmíněnou diagnózou. Pacienti ve vážném stavu byli ze severovýchodního regionu kvůli extrémnímu vytížení nemocnic převáženi na jih Francie i do jiných evropských zemí.
Do oblasti nicméně v noci na středu dorazily dva miliony chirurgických masek vyrobených v Číně. Na diskutabilní počínání amerických nákupčích si zároveň podle AFP nestěžuje jen Rottner, ale také jeho protějšek v regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur na jihovýchodě Francie Renauld Muselier.