Šestý den stávek ve Francii proti vládnímu plánu reformy důchodového systému v úterý provází o něco menší chaos v dopravě, než tomu bylo v uplynulých dnech.
V několika francouzských městech, například v Marseille nebo Lille, už začaly protivládní demonstrace. Hlavní manifestace, včetně té pařížské, se ale čekají až odpoledne. Protestní akce v úterý zasáhly také petrochemické závody, sedm z osmi rafinerií ve Francii v různé míře blokují jejich zaměstnanci, napsal list Le Figaro.
Pochod v hlavním městě vyjde ve 13.30 od Invalidovny. Policie v očekávání výtržností doporučila obchodníkům, aby zabednili své podniky, uvedl deník Le Parisien.
Potíže v dopravě v úterý opět dopadly nejcitelněji na Paříž. Nejezdí deset linek metra z 16 a jen polovina autobusů oproti normálu. Někteří odboráři na protest proti reformě ráno blokovali autobusová depa, takže vozy nemohly vyjet. Mnoho Pařížanů proto opět sáhlo k osvědčeným dopravním prostředkům, jako jsou kola nebo koloběžky. Pro některé obyvatele metropole to ale byla premiéra.
Železniční společnost SNCF vypravila jen jeden rychlovlak TGV z pěti, podobně v okolí Paříže jezdil jen jeden příměstský vlak z pěti spojů. Omezen je i provoz mezinárodních rychlíků do Bruselu a Británie, meziměstských vlaků a příměstských vlaků v regionech.
Vyjádření vlády
K situaci v zemi se v pondělí večer krátce vyjádřil prezident Emmanuel Macron, který jinak od začátku protestů minulý čtvrtek veřejně nevystoupil. Reformu důchodového systému označil za nevyhnutelnou a potvrdil, že vláda podrobnosti o chystaných změnách oznámí ve středu.
Odbory chtějí donutit Macrona a jeho vládu ke stažení záměru zavést jednotný důchodový systém se stejnými právy pro všechny. Železničáři a příslušníci dalších profesí by tak například přišli o výhodu předčasného odchodu do penze.