Podle nedávného průzkumu má až 74 procent Francouzů pocit, že jejich životní úroveň připomíná sci-fi.
Tento názor je odrazem silného vlivu, který na nás mají životy filmových pláten a věškerá fiktivní díla, hodnotí situaci ve svém sloupku Nicolas Santolaria, novinář francouzského deníku Le Monde.
Nový film Todda Phillipse Joker je ohromující kousek z dílny DC Comics, oceněný Zlatým lvem na filmovém festivalu v Benátkách. Odhaluje divákovi původ a přerod ikonického a jedinečného záporáka. Divák je svědkem zrodu psychotického klauna, který se později stane úhlavním nepřítelem Batmana.
Film, jehož hlavního hrdinu přivedl k životu dechberoucí a mrazivý výkon herce Joaquina Phoenixe, pojednává o propastných sociálních nerovnostech a dvojím společenském měřítku. Další ústřední postavou je kromě Jokera samotné město, Gotham City, dusivá stoka plná odpadků a špíny, kterou řídí hrstka bezohledných boháčů.
Rostoucí sociální nerovnosti vedou pomalu ale jistě k nekontrolovatelným násilnostem. Když člověk opouští sál, nemůže se zbavit pocitu, že byl svědkem hlubšího společenského odhalení. Jako by výpravná linka filmu odkryla pravdu skrytou pod prachem denní banality a stereotypu. Odpadky plovoucí v pařížském doku inspirují obyčejného obyvatele města k této myšlence: Paříž, to je Gotham.
V roce 2018 bylo 24 procent budov v hlavním městě prolezlých krysami, ulice jsou cítit bídou a utrpením, které jsme se naučili přijímat a přehlížet. V loňském roce zahynulo na ulici 612 lidí bez domova, což je číslo, které se oproti předchozímu roku zvýšilo o 15 procent. Rostoucí pocit sociální nerovnováhy vede k násilí, které je již v současné situaci často obtížné korigovat.
Dystopická realita
Tento pohled na věc se může zdát do značné míry přehnaný. Nicméně nelze popřít, že odráží sílu a hloubku společenského vlivu, který v dnešním světě představují filmové, seriálové, nebo literární vize. Zejména pak taková dystopická díla, tyto obrácené utopie, jejichž proliferace přispívá k obrazu života ve společnosti, v níž chybí štěstí, empatie a kolektivita ideí.
"Nikdy jsem se v literatuře nebo na filmovém plátně nesetkal s dystopií tak aktuální a varovnou. Varovnou do takové míry, že mají Francouzi pocit déjà-vu, když po shlédnutí přijdou do styku s realitou", píše sociolog Ronan Chastellier v komentáři o nedávném průzkumu veřejného mínění pro Fob Paris.