Zatímco země střední Evropy před 30 lety strhly železnou oponu a mohly hledět vstříc svobodě, v Číně ve stejné době masakr na pekingském náměstí Nebeského klidu zničil naději na demokracii na mnoho let dopředu.
Na konferenci v Pražské křižovatce pořádané Knihovnou Václava Havla to řekl hongkongský aktivista Wong Yik Mo. Podle něj je nyní Hongkong místem, kde se vede boj mezi totalitarismem a svobodou. Vyzval mezinárodní společenství, aby stálo po boku lidem, kteří v Hongkongu protestují proti omezování lidských práv.
V Hongkongu, který je od roku 1997 pod čínskou správou, se řadu měsíců konají demonstrace. Jejich organizátoři tvrdí, že Peking omezuje demokratické svobody garantované Hongkongu. Čína označuje demonstranty za násilníky, kteří vyvolávají potíže.
Hledání mezinárodní podpory
Wang označil Hongkong za frontovou linii mezi totalitárním systémem a svobodou. Varoval, že pokud Hongkong padne, bude se Peking snažit rozšířit i do dalších míst svůj státní systém, který nerespektuje lidská práva a tvrdě vystupuje proti svým odpůrcům.
Vyzval mezinárodní společenství, aby se postavilo na stranu demonstrantů. "Snažíme se v zahraničí hledat mezinárodní podporu, ale často přitom narážíme na novou zeď, a to je něčí profit," řekl Wang. Podle něj se Čína snaží zavázat si jiné státy tím, že jim nabízí obchodní a investiční příležitosti.
Wang vystoupil jako hlavní řečník na konferenci pořádané k poctě laureátů Ceny Václava Havla za lidská práva. Cenu letos získali čínský obhájce menšinových Ujgurů Ilham Tohti a Mládežnická iniciativa za lidská práva, která působí na Balkáně.