Španělské politické strany mají už jen pět dní nato, aby přesvědčily voliče před předčasnými parlamentními volbami.
Podle průzkumů veřejného mínění, zveřejněných v pondělí, v poslední den, kdy místní média mohou průzkumy publikovat, hrozí zemi opět povolební pat.
Volby vyhrají zřejmě znovu socialisté, ale opět nebudou mít absolutní většinu. Průzkum se liší v tom, zda získá více hlasů levice či pravice.
Nedělní volby ve Španělsku jsou už čtvrtými parlamentními volbami v zemi za čtyři roky a letos se konají už podruhé, protože po těch dubnových se jejich vítězi, socialistické straně, v čele s úřadujícím premiérem Pedrem Sánchezem nepodařilo dohodnout podporu pro jeho vládu. Socialisté získali totiž jen 123 křesel ve 350členném Kongresu poslanců.
Podle průzkumů deníků ABC, La Razón a El Español vyhrají socialisté volby s 25 až 27 procenty hlasů, více hlasů ale získají tři hlavní pravicové strany, ani ty však nedají dohromady absolutní většinu 176 poslanců. Naopak podle průzkumu, který zveřejnil deník El Mundo, dostanou více hlasů tři levicové formace, ty ale také absolutní většinu mít nebudou a budou muset hledat podporu malých regionálních stran.
Podle deníku El Mundo se ještě asi 35 procent voličů nerozhodlo, komu dát svůj hlas. Přesvědčovat je budou moci dnes také lídři pěti hlavních stran v jediné předvolební televizní debatě.
Podle volebního modelu deníku El País, aktualizovaného v neděli, vyhrají volby socialisté s 27,2 procenta hlasů a pravicoví lidovci dostanou 21,1 procenta. Zhruba stejně (12,8 procenta) přisuzuje model levicové formaci Unidas Podemos a straně Vox, která se v předchozím roce stala první ultrapravicovou stranou ve španělském parlamentu od pádu frankistické diktatury v roce 1975.
Průzkumy se shodují v tom, že strana Vox v nedělních volbách získá více hlasů než ve volbách dubnových, po nichž obsadila 24 křesel v dolní komoře parlamentu. Některé průzkumy jí předpovídají až dvojnásobek hlasů. Tato protiimigrační strana, jejíž lídr Santiago Abascal bude mít dnes premiéru v živé předvolební debatě se šéfy dalších čtyř stran, vytěží podle analytiků mimo jiné z nedávného přemístění ostatků diktátora Franciska Franka, proti níž rodina a ultrapravice protestovaly.
Straně Vox nahrává podle deníku La Vanguardia i krize v Katalánsku, která je jedním z hlavních témat nynější volební kampaně ve Španělsku. Žádná ze stran ale nenabízí reálné řešení, jak zastavit masové demonstrace separatistů. Ty zesílily v polovině října poté, co španělský nejvyšší soud vynesl vysoké tresty vězení pro katalánské politiky za uspořádání neústavního referenda z roku 2017.
Tvrdý postup v katalánském problému navrhují pravicoví lidovci, středopravá strana Ciudadanos a ultrapravicová Vox. Jsou mimo jiné pro aplikaci zákona o národní bezpečnosti, který umožňuje Madridu převzít velení nad regionální policií. Lidovci jsou i pro převzetí autonomie španělskou vládou, jak to umožňuje ústava a jak to udělala jejich vláda v roce 2017. Vox navrhuje postavit mimo zákon "strany, sdružení a nevládní organizace, které se snaží zničit územní jednotu (Španělska)".
Socialisté jsou pro dialog s katalánskou separatistickou vládou, která ale musí nejprve jednoznačně odsoudit násilí během nynějších demonstrací v Katalánsku a zříci se jednostranné snahy o nezávislost. Zopakoval to v nedělním rozhovoru s deníkem La Vanguardia Pedro Sánchez, který je pro jednání o reformě autonomního statusu.