Írán oznámil, že za posledních 24 hodin stoupl počet nakažených koronavirem v zemi o 1075 případů. Mrtvých je 429, což je o 75 více než ve středu. V blízkovýchodních zemích je přes deset tisíc nakažených a v Íránu je situace nejhorší.
Velitel amerických vojsk na Blízkém východě Kenneth McKenzie prohlásil, že údaje z Íránu o situaci kolem koronaviru neodpovídají skutečnosti a čísla jsou značně podhodnocená. Za nezvládání situace Írán čelil kritice také od Bahrajnu.
Ve středu Teherán hlásil 354 mrtvých. Ve čtvrtek mluvčí ministerstva zdravotnictví řekl, že na COVID-19 zemřelo už 429 lidí. "Máme 1075 nových případů nákazy, což znamená, že v Íránu je 10 075 infikovaných lidí," sdělil mluvčí.
Írán požádal o finanční pomoc Mezinárodní měnový fond (MMF). Šéf íránské centrální banky v dopise šéfce MMF Kristalině Georgievové uvedl, že by Írán potřeboval z pohotovostního fondu MMF pět miliard dolarů (116 miliard korun).
Podhodnocená čísla
Mrtví jsou kromě Íránu na Blízkém východě v Egyptě, Iráku a Libanonu, kde ve čtvrtek ohlásili třetí oběť. Mezi nakaženými v Íránu je mnoho duchovních, ale také poslanci, členové vlády a revolučních gard.
Generál McKenzie si myslí, že skutečné počty nakažených a mrtvých jsou mnohem vyšší než Írán udává. "Má to vliv na způsob jejich rozhodování, myslím, že je to zpomaluje. Ta čísla jsou významně podhodnocená," sdělil. Situace podle něj mění reakce Íránu a režim je nebezpečnější než dříve.
Trest za nedodržení izolace
Bahrajnský ministr vnitra Rašíd bin Abdalláh Chalífa obvinil Írán z "biologického napadení" kvůli způsobu, jakým nechává některé cizince cestovat na své území. "Írán nemoci umožnil rozšířit se do ciziny a podle mne jde o formu biologického napadení, na něž se vztahuje mezinárodní zákon. Írán tak ohrozil bezpečnost a zdraví jiných," napsal Chalífa na twitteru.
Poradce předsedy íránského parlamentu Amír Abdollahján ale rychle reagoval sdělením: "Hlavní příčinou biologické války je Amerika, která Bahrajnu vládne prostřednictvím své páté flotily a která původně existenci koronaviru popírala."
Saúdská Arábie vyhlásila zákaz cest do Íránu a jeho nedodržení je přísně trestáno. Kritizovala Írán za to, že na hranicích nedává návštěvníkům do pasů razítka. Bahrajn, kde většina obyvatelstva vyznává stejně jako Íránci šíitský islám, dosud žádná omezení pro cestovatele neměl. Dnes ale vyhlásil trest za nedodržení izolace po návratu v podobě až tříměsíčního vězení a pokuty 750 tisíc korun. Třemi případy se už zabývá prokurátor.