Írán v noci na dnešek vyslal proti Izraeli přes 300 dronů a raket při bezprecedentním útoku na dlouholetého rivala. Podle všeho nezpůsobil významnější škody, výrazně ale zvýšil napětí v už tak neklidném regionu. Írán varoval Izraelce, aby se neuchylovali k odvetě, a pohrozil v takovém případě ještě větším útokem. Íránskou akci, kterou Teherán označuje za odplatu za nedávný útok na íránský konzulát v Damašku, odsoudili představitelé Evropské unie, mnozí světoví státníci i čeští politici.
Nejen Blízký východ nyní čeká, jak Izrael zareaguje. O tom dnes několik hodin jednal izraelský válečný kabinet, přičemž dva jeho členové ještě před zasedáním zdůraznili význam vybudování jakési protiíránské koalice. Podle izraelských médií ovšem kabinet o dalším postupu nerozhodl. Jeho členové se sice přiklánějí k odvetě, na jejím rozsahu a načasování ale shoda není, uvedla agentura Reuters. Americký prezident Joe Biden podle zákulisních vyjádření vybídl izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ke zdrženlivosti a vzkázal mu, že USA by se do případné vojenské odvety proti Íránu nezapojily.
Izraelská armáda uvedla, že Teherán a jeho spojenci v regionu při nočním útoku nasadili na 170 dronů s výbušninami, 120 balistických raket a 30 střel s plochou dráhou letu. Na izraelské území podle stejného zdroje proniklo jen několik balistických raket, zatímco asi 99 procent všech zbraní bylo sestřeleno. V Jeruzalémě i na dalších místech židovského státu v noci zazněly sirény vzdušného poplachu i výbuchy po zásazích protivzdušné obrany.
Na obraně Izraele se podílely americké, britské letouny. Francie použila prostředky protivzdušné obrany k ochraně vlastních základem v regionu, uvedla AFP s odkazem na vojenské zdroje. V akci byly také jordánské stíhačky, které podle neoficiálních zdrojů sestřelily desítky bezpilotních letounů nad územím království.
Noční operace, kterou íránská armáda nazvala "Skutečný slib", má být odpovědí na nedávný úder proti íránskému konzulátu v Damašku, kde 1. dubna zemřelo několik významných představitelů íránských revolučních gard. Izrael se k tomuto útoku nepřihlásil, předpokládá se ale, že je za něj zodpovědný.
Vojenská reakce Teheránu se čekala několik dní. Nakonec měla podobu prvního přímého útoku z Íránu na izraelské území a je považována za výrazné zostření konfliktu mezi mnohaletými regionálními nepřáteli. Prezident Biden v minulých dnech Írán před takovým krokem varoval a také diplomaté řady dalších zemí posílali do Teheránu podobné vzkazy.
V nočním telefonátu s Netanjahuem šéf Bílého domu ujistil Izrael o neochvějné podpoře Spojených států. Vedle tohoto oficiálního vyjádření se ale v řadě médií objevily informace, že americký prezident vybídl Netanjahua k opatrnosti.
Vývoj spustil vlnu diplomatických jednání a prohlášení varujících před dalším stupňováním konfliktu. Na mimořádném zasedání se dnes kvůli íránskému útoku sešla Rada bezpečnosti OSN, která ale nepřijala žádnou rezoluci a pouze vyslechla stanoviska svých členů a přizvaných zástupců Izraele, Íránu a Sýrie. Generální tajemník světové organizace António Guterres na úvod zasedání RB varoval, že íránský útok dostal Blízký východ na pokraj katastrofy a lidé v regionu čelí skutečné hrozbě ničivého konfliktu. Na úterý svolal šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell videokonferenci unijních ministrů zahraničí a český premiér Petr Fiala řekl, že útok bude jedním z témat jeho pondělní návštěvy ve Washingtonu.
Dnes o situaci jednali lídři skupiny bohatých ekonomik G7, kteří ve společném prohlášení Írán odsoudili a zároveň uvedli, že je třeba zabránit "nekontrolovatelné regionální eskalaci".
Podobná prohlášení přicházela od představitelů Evropské unie i blízkovýchodních zemí. Premiér Fiala odsoudil destabilizující chování Íránu a česká diplomacie připomněla právo Izraele na vlastní obranu. Útok podle českého prezidenta Petra Pavla nebezpečně eskaluje konflikt v regionu.
Čína po íránském dronovém a raketovém útoku vyzvala ke klidu a zdrženlivosti, uvedlo ministerstvo zahraničí v Pekingu. Podle čínské diplomacie jde o rozšíření konfliktu v Pásmu Gazy. Zdrženlivost žádají také Spojené arabské emiráty nebo Rusko.
Izraelský premiér Netanjahu v sobotu večer prohlásil, že Izrael jakýkoli úder nenechá bez odvety, po íránském útoku ale zatím o svých plánech neinformoval, zatímco čelil výzvám některých izraelských politiků volajících po rázné reakci. Íránská mise při OSN útok označila za reakci na "opakované zločiny" židovského státu, uvedla, že USA musí zůstat mimo, a že pokud Tel Aviv "neudělá další chybu", bude věc možné považovat za uzavřenou.
Izraelští činitelé i jiné zdroje po nočním vývoji hovoří o úspěchu protivzdušné obrany Izraele a jeho spojenců. Média s odvoláním na záchrannou službu zatím hovoří jen o jednom těžce zraněném beduínském dítěti a s odvoláním na armádu o drobných škodách na jedné letecké základně na jihu Izraele.
V některých částech země v noci několik hodin platila výzva, aby se lidé zdržovali v blízkosti krytů. Česká velvyslankyně Veronika Kuchyňová Šmigolová české občany vyzvala, aby si stáhli aplikaci varující před vzdušnými údery a poslouchali pokyny civilní obrany. Žádní Češi za uplynulou noc nevyhledali pomoc českého velvyslanectví, sdělila Kuchyňová Šmigolová dnes ráno ČTK .
Podle britské zpravodajské stanice BBC například obyvatele Tel Avivu íránský útok nechal v klidu a v barech ve městě bylo v noci živo.
Írán zaútočil na Izrael v době, kdy izraelskou armádu už déle než půl roku zaměstnává vojenská operace v Pásmu Gazy, kde bojuje s palestinským hnutím Hamás. Konflikt, který je důsledkem krvavého teroristického útoku Hamásu na jih Izraele, přinesl od loňského října vysoké ztráty mezi palestinskými civilisty. Židovský stát si zároveň na jihu Libanonu vyměňuje údery s hnutím Hizballáh, které má dlouhodobou íránskou podporu.