Irsko se přidá k soudnímu podnětu, který podala Jihoafrická republika u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) kvůli genocidě, které se podle ní dopouští Izrael v Pásmu Gazy. Informoval o tom dnes irský ministr zahraničí Micheál Martin. Podle agentury Reuters jde o dosud nejsilnější vyjádření irských obav z následků izraelských vojenských operací, jimiž chce židovský stát v reakci na říjnový teroristický útok zlikvidovat palestinské hnutí Hamás.
Šéf irské diplomacie uvedl, že izraelský vojenský zásah, při němž umírají nevinní civilisté, "představuje nehorázné porušení mezinárodního humanitárního práva v masovém měřítku". Dublin se proto podle něj hodlá zapojit do řízení, které začalo v prosinci podáním jihoafrického podnětu.
Jihoafrická republika tvrdí, že činy Izraele mají charakter genocidy, jelikož jsou páchány s konkrétním záměrem zničit Palestince v Gaze. Izrael se u soudu proti tomuto tvrzení ohradil. ICJ koncem ledna vydal předběžné opatření, v němž nařídil Izraeli, aby přijal veškeré kroky, které zabrání genocidě a zlepší humanitární situaci v Pásmu Gazy. Rozhodnutí přivítala řada arabských a evropských zemí.
Irsko patří v rámci Evropy například vedle Španělska k zemím nejkritičtějším k Izraeli. Tyto země spolu se Slovinskem a Maltou udělaly minulý týden první krok k uznání palestinské státnosti na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy.
Podle Martinova prohlášení Izrael například brání dodávkám humanitární pomoci, útočí na civilní cíle a používá výbušné zbraně v hustě obydlených oblastech. Izraelská armáda se hájí tím, že v civilních budovách, jako jsou například nemocnice, se ukrývají členové Hamásu.
Konflikt v Pásmu Gazy podnítily teroristické útoky ozbrojenců Hamásu a jejich spojenců, kteří loni v říjnu v izraelském pohraničí povraždili téměř 1200 lidí a dalších asi 250 osob zavlekli na palestinské území. Izraelská ofenziva si podle úřadů spravovaných Hamásem vyžádala již bezmála 32.500 obětí z řad Palestinců, z toho je podle Izraele přes 13.000 bojovníků Hamásu.