Italské Benátky postihly další větší záplavy, voda ráno při přílivu vystoupala skoro metr a půl nad obvyklou úroveň moře a zaplavila téměř dvě třetiny tohoto města na laguně. Informovala o tom agentura ANSA.
S povodněmi se v předchozích dnech potýkaly i další italské regiony, zejména na severu země, při nichž o víkendu zemřeli tři lidé.
Takzvaná acqua alta (vysoká voda), jak se říká přílivovým záplavám v Benátkách, dosáhla podle místních úřadů v pondělí kolem 9.40 SEČ úrovně 144 centimetrů a zaplaveno bylo 60 procent města. Také v sobotu a v neděli ráno vystoupala voda v Benátkách vysoko, až na 120 centimetrů nad normální hladinu moře, což znamenalo zatopení asi třetiny města.
Záplavy v listopadu
Benátky se přitom ještě nevzpamatovaly z rekordních záplav z poloviny listopadu, kdy voda při přílivu dosáhla až 1,87 metru. To bylo nejvíce od nejhorších záplav z roku 1966, kdy místní úřady naměřily 194 centimetrů.
Po listopadových záplavách italská vláda schválila Benátkám větší pomoc a slíbila urychleně dokončit obří projekt Mojžíš. Ten má město na laguně chránit před vysokou vodou protipovodňovými zábranami v průlivech z Jaderského moře. Systém se buduje od roku 2003 a dokončen měl být už před pár lety. Stavbu ale zdržely spory s ekology, navyšování nákladů i korupční aféry. Nyní se předpokládá jeho uvedení do provozu v roce 2021.
Minulý měsíc byla v Benátkách zaplavena a poničena i významná památka města bazilika svatého Marka, když na stejnojmenném náměstí bylo přes metr vody. Na fotkách z dnešního dopoledne jsou vidět například turisté na náměstí svatého Marka po kolena ve vodě. Zaplaveny byly opět i obchody.
Po listopadových záplavách, kdy se v médiích objevily například záběry plavajícího muže na náměstí svatého Marka či obrázky plovoucích křesel v recepcích místních hotelů, zaznamenali místní podnikatelé pokles zájmu klientů.
"Od poloviny listopadu, po historických záplavách, jsme zaznamenali bezprecedentní pokles rezervací," posteskl si Vittorio Bonacini, šéf asociace benátských hoteliérů. Podle něj k tomu přispívá mediální obraz událostí. "Volali nám například ze Spojených států a ptali se, zda dítě, které měří 150 centimetrů může přijet do Benátek, aniž by mu hrozilo nebezpečí," uvedl Bonacini. Vysoká voda v Benátkách je přílivová, maxima obvykle vydrží tak hodinu a půl a po několika hodinách voda opadne.
Stále častější záplavy
Podle místních úřadů jsou větší záplavy v Benátkách stále častější. "Je to poprvé v historii (měření), kdy vysoká voda dosáhla 1,4 metru pětkrát za rok," citovala dnes agentura AP Alvise Papu, šéfa benátského centra pro vysoký příliv. Podle něj tuto hranici voda dosahovala v předchozích letech maximálně dvakrát za rok.
"Žiji tady přes 50 let a nikdy jsem nic takového neviděl," komentoval situaci ředitel benátské kulturní nadace Toto Bergamo Rossi. Starosta Benátek Luigi Brugnaro minulý měsíc označil nynější záplavy za důsledek klimatických změn.