Izrael oznámil, že zastaví lodní dovoz paliva do Pásma Gazy. Opatření zdůvodnil tím, že Palestinci z enklávy v uplynulých dnech vysílají balony se zapálenými hořlavinami, což způsobuje požáry na izraelských polích u hranice. Informovala o tom agentura Reuters.
Palestinci z Pásma Gazy, kde vládne islamistické hnutí Hamás, v uplynulých dnech směrem k Izraeli vyslali desítky heliových balonů s hořlavinami ve snaze přimět Izrael, aby zmírnil blokádu Gazy a umožnil tam rozvoj nových ekonomických projektů, píše Reuters.
Izrael, který pozemní a námořní blokádu Gazy zdůvodňuje bezpečnostními hrozbou, dříve na útoky z enklávy reagoval uzavřením hlavního komerčního přechodu a útoky na vojenská zařízení Hamásu.
Izraelský ministr obrany Benny Ganc ve čtvrtek oznámil, že nařídil zastavit dovoz paliva do Gazy, což zdůvodnil tím, že jsou z enklávy směrem k Izraeli nadále vysílány balony s hořlavinami.
Mluvčí Hamásu Fauzí Barhúm krok Izraele označil za agresi, jejímž "cílem je zhoršit krizi našich lidí". Dovoz většiny ropy a plynu do enklávy závisí na Izraeli.
Zastavení dovozu paliva způsobí další problémy
Zastavení dovozu paliva by mohlo vést k uzavření jediné elektrárny v Gaze a způsobit další výpadky proudu v domácnostech a podnicích, uvedl Muhammad Sábit z hlavní energetické společnosti v Gaze. V současnosti mají obyvatelé Gazy elektřinu šest až deset hodin denně, což je následováno dlouhým výpadkem.
Loni Egypt, Katar a OSN zprostředkovaly klid zbraní, na jehož základě měl Izrael umožnit Gaze rozvíjet nové projekty včetně výstavby průmyslové zóny a nemocnice. Hamás Izrael obvinil, že dohodu plně nedodržel. Izrael, který Hamás označuje za teroristickou organizaci a nejedná s ním přímo, však veřejně nikdy neuvedl, že by se k takové dohodě zavázal.
Ve středu Izrael zúžil námořní pásmo kolem Gazy, v němž povoluje Palestincům lovit ryby, z 24 kilometrů na 13. I toto opatření bylo podle něj důsledkem žhářských útoků na Izrael.
Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás země vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než desetiletí vlády Hamásu a v důsledku izraelské a egyptské blokády jsou životní podmínky většiny obyvatel neradostné. Hamás vládne pásmu od roku 2007 a od té doby bojoval proti Izraeli ve třech velkých konfliktech.