Izrael by mohl zmírnit válečné embargo na dovoz paliv do Pásma Gazy ve chvíli, kdy nemocnicím skutečně dojdou zásoby. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi, který zdůraznil, že dodávky pohonných hmot by se v takovém případě uskutečňovaly pod přísným dohledem. Úřad premiéra Benjamina Netanjahua oznámil, že dovoz pohonných hmot do Pásma Gazy neschválil.
Po překvapivém útoku radikálního hnutí Hamás na jižní Izrael ze 7. října, při němž palestinští ozbrojenci zavraždili přes 1400 lidí, uvalil Izrael na Pásmo Gazy totální blokádu, čímž obléhané území odřízl od dodávek vody, paliv, elektřiny či potravin. Po vyjednáváních povolil dovoz humanitární pomoci z Egypta, ale vyloučil z něj pohonné hmoty s obavami, že by mohly skončit v rukou Hamásu.
Nemocnice v Pásmu Gazy stále častěji upozorňují na to, že jim brzy dojde palivo pohánějící jejich generátory.
"Všimněte si, že už více než týden nám říkají, že 'zítra dojde palivo v nemocnicích'. Zatím nedošlo," řekl Halevi při televizním vystoupení v reakci na dotaz reportéra. "Budeme sledovat, kdy ten den přijde. Pohonné hmoty budou (poté) pod dohledem převáženy do nemocnic. Uděláme vše potřebné pro to, abychom zajistili, že se nedostane do infrastruktur Hamásu, že nakonec nebude sloužit válečným cílům, ale skutečným potřebám léčby nemocných," řekl.
Halevi také naznačil, že Izrael je ochoten válku vystupňovat, a to i proti spojencům Hamásu v Libanonu a jinde v regionu. Letectvo podle něj v současné chvíli nasazuje méně než polovinu svých schopností.
Světová zdravotnická organizace (WHO) mezitím varovala, že nucená evakuace nemocnic v Pásmu Gazy ohrozí životy stovek pacientů.
"Dvacet tři nemocnic ve městě Gaza a na severu Gazy dostalo příkaz k evakuaci a nucená evakuace by za těchto okolností ohrozila životy stovek pacientů," uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Na tiskové konferenci v Ženevě rovněž zopakoval výzvu k humanitárnímu příměří mezi Izraelem a Hamásem, aby bylo možné pomoci tisícům zraněných. Uvedl, že na obou stranách je 21.000 zraněných a 1,4 milionu lidí je v Gaze vysídleno. "Docházejí nám slova, kterými bychom popsali hrůzu, která se v Gaze odehrává," řekl šéf WHO.
Při izraelském bombardování Pásma Gazy, které ovládá radikální hnutí Hamás, zahynulo podle tamního ministerstva zdravotnictví už nejméně 9061 lidí. Úřad uvádí, že zraněno bylo dalších 31.000 lidí.
Izrael jedná se zdravotnickými agenturami o zřízení polních nemocnic v jižní části Pásma Gazy, kam se mají podle výzvy Izraele palestinští civilisté uchýlit, zatímco Izrael bojuje proti Hamásu na severu, uvedl dnes důstojník Elad Goren z agentury COGAT z ministerstva obrany, která se zabývá civilními záležitostmi na palestinských územích.
"V tuto chvíli hovoříme o polních nemocnicích, které by poskytovaly základní lékařskou péči potřebnou pro válečná traumata," řekl Goren. "Polní nemocnice mohou být vzhledem ke své modulární struktuře potenciálně vybaveny tak, aby poskytovaly specializovanou lékařskou péči, ale to by bylo až později. Je také otázka, kde sehnat specializovaný personál," dodal.