Demografická krize v Japonsku neustává, naopak se stále prohlubuje, odhalují nové statistiky. V roce 2019 se v Japonsku narodilo nejméně dětí v celé historii a zemřelo nejvíce lidí v poválečné éře. Zprávu přinesl server CNN.
Počet novorozenců v tomto roce se v asijské zemi zastavil na čísle kolem 864 tisíc, což je nejméně od roku 1899, doby, kdy se statistika začala evidovat. Vychází to z úterní zprávy ministerstva zdravotnictví.
Už čtvrtý rok za sebou se tak celkový počet novorozenců v Japonsku nepřehoupne přes milion. Oproti loňskému roku je to o 54 tisíc osob méně. Demografii nepomáhá ani to, že naopak v roce 2019 zemřelo 1,376 milionu obyvatel, což je poválečný rekord. Celková populace se tak snížila o 512 tisíc lidí.
Japonsko je už několik let označováno za "superstarý" národ. Takto se označují země, jejíž pětinu obyvatelstva tvoří lidé starší 65 let. Odborníci už teď předvídají, že do roku 2065 klesne populace Japonců ze současných 124 milionů na 88 milionů.
Země vycházejícího slunce ale nečelí tomuto problému sama. S klesající porodností se potýká rovněž Jižní Korea a Německo a do roku 2030 by měly status "superstarý" národ dostat také USA, Velká Británie, Francie a Singapur.
Japonský premiér Shinzo Abe chce zabránit tomu, aby populace klesla do roku 2060 pod sto milionů. K tomu podnikla jeho vláda patřičné kroky už před dvěma lety, když oznámila masivní investici dvou bilionů jenů na bezplatné předškolní vzdělávání pro děti od tří do pěti let a péči pro děti do dvou let pro rodiny s nízkým příjmem.
Jižní Korea se zase například v minulém roce rozhodla snížit maximální pracovní dobu z 68 na 52 hodin týdně, aby lidé mohli spolu trávit více volného času a měli motivaci zakládat či rozšiřovat rodiny.