Japonský premiér Šinzó Abe se chystá rozšířit stav nouze, platný nyní v sedmi prefekturách, na celou zemi. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní média. Cílem opatření je zabránit dalšímu šíření koronaviru a předejít přetížení zdravotnického systému. Stav nouze na souostroví by měl trvat do 6. května.
Již minulý týden vláda vyhlásila stav nouze v oblasti metropole Tokia, ve městě Ósaka na západě a v dalších pěti ze 47 prefektur. Prefektura Aiči, kde sídlí jedna z největších automobilek na světě Toyota, či město Kjóto ale následně požádaly, jestli by mohly být do tohoto nouzového systému také zahrnuty. Některé prefektury obdobná opatření přijaly samy.
Nouzový stav umožňuje guvernérům vyzvat občany, aby nevycházeli ze svých domovů a nesdružovali se. Agentura Reuters nicméně upozornila, že na rozdíl od jiných zemí nemohou úřady tato opatření nařídit a jejich porušování trestat například pokutami.
Distribuce látkových roušek
Mluvčí vlády Jošihide Suga v souvislosti s chystanými opatřeními připomněl, že na přelomu dubna a května čeká Japonce takzvaný Zlatý týden, na který připadají čtyři státní svátky a který je nejdelším obdobím volna pro pracující. V tu dobu mnoho lidí cestuje do jiných koutů země.
Japonsko, které má 127 milionů obyvatel, není epidemií nemoci covid-19 tak těžce postiženo jako řada evropských zemí či Spojené státy. Podle bilance agentury Reuters eviduje více než 9000 infikovaných a téměř 200 obětí nákazy.
V pátek vláda zahájí kontroverzní program distribuce dvou látkových roušek do každé domácnosti. Roušky budou rozesílány poštou. Kritici vládní iniciativy, která vyjde na 46,6 miliardy jenů (10,8 miliardy korun), ji považují za plýtvání penězi daňových poplatníků. Mnoho lidí už předem prohlásilo, že podobnou pomoc nepotřebují, uvedla agentura Kjódó. Ti, kdo už roušky vyzkoušeli, si navíc postěžovali, že jsou příliš malé.