Japonsko začalo léčit pacienty s těžkými příznaky nemoci covid-19 experimentálním lékem remdesivir, který v americké firmě Gilead vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře.
Stalo se tak zhruba týden poté, co japonské úřady schválily nouzové užívání tohoto antivirotika pro pacienty nakažené koronavirem. Informovala o tom agentura Reuters. Remdesivir se podává několika pacientům s covidem také ve čtyřech nemocnicích v Česku.
Představitel japonského ministerstva zdravotnictví Jasujuki Sahara uvedl, že remdisivir je od 11. května distribuován do nemocnic v Japonsku. Používán je k léčení pacientů na jednotkách intenzivní péče či těch, kteří dýchají s pomocí ventilátorů.
Japonský činitel odmítl upřesnit, jaké množství remdesiviru firma Gilead do Japonska poslala. Podotkl nicméně, že celosvětově se jedná o poměrně omezené dodávky.
První dávky jsou zadarmo
Kalifornská společnost Gilead slíbila, že prvních 1,5 milionu dávek remdesiviru poskytne nemocnicím v různých zemích světa zadarmo. Část z toho dostalo i Japonsko, potvrdil mluvčí firmy Gilead.
Japonsko, které má více než 125 milionů obyvatel, od začátku epidemie eviduje kolem 16 tisíc případů nákazy koronavirem a necelých 700 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Chorobou je tedy postiženo podstatně méně než řada dalších velkých světových ekonomik. Na ventilátorech je nyní v japonských nemocnicích 259 pacientů, uvádí japonské ministerstvo zdravotnictví.
Lék remdesivir měl být původně používán proti ebole. Jeho pozitivní účinky ukázala studie zaštítěná americkým vládním Národním ústavem pro alergii a infekční nemoci (NIAID), podle níž preparát zkrátil pobyt pacientů s koronavirem v nemocnici o 31 procent, i když naději na přežití výrazně nezvýšil. Prvního května schválil remdesivir pro pohotovostní užívání americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Preparát, který zabraňuje množení viru, zatím není schváleným léčivem, jeho používání je proto experimentální.