Polské parlamentní volby podle odhadů jasně vyhrála vládní národně-konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), na druhém místě s velkým odstupem skončila proevropská opoziční Občanská koalice. Do parlamentu by se měly dostat ještě tři další strany.
Vládní PiS podle odhadů, zveřejněných jen krátce po uzavření volebních místností, získalo 43,6 procenta hlasů, Občanská koalice 27,4 procenta. Podle propočtů poslanci PiS obsadí 239 křesel ve 460členném Sejmu, dolní komoře parlamentu.
"Dokázali jsme vyhrát i přes tu silnou frontu proti nám," řekl předseda PiS Jaroslaw Kaczyński svým spolustraníkům ve volebním štábu. Ti nadšeně tleskali a volali "Jaroslaw, Jaroslaw!"
Do Sejmu se po pěti letech pravděpodobně vrací Svaz demokratické levice (SLD), který kandidoval v rámci uskupení Levice. V poslaneckých lavicích také podle odhadů zasednou zástupci spojenectví lidovců a protisystémového hnutí Kukiz´15 a představitelé euroskeptické, pravicové Konfederace.
Po nedělních volbách získalo PiS silný mandát k tomu, aby pokračovalo v reformách zahájených v uplynulém volebním období. Jeho vláda zavedla štědré sociální dávky například pro rodiny s dětmi, zvýšila minimální mzdu nebo snížila věk odchodu do důchodu. PiS ovládlo všechny klíčové oblasti veřejného života, včetně důležitých státních firem a veřejnoprávních médií, jež se podle kritiků stala hlásnou troubou národně-konzervativní formace.
Kvůli sporné reformě soudnictví, která zvýšila vliv politiků na justici, se vláda ve Varšavě dostala do sporů s Evropskou komisí. Ta ji obviňuje z ohrožování soudcovské nezávislosti.
"Ve Varšavě Budapešť nebude," prohlásil Grzegorz Schetyna, předseda Občanské platformy, nejsilnějšího uskupení Občanské koalice. Narážel tak na vládu maďarského pravicového premiéra Viktora Orbána, která má v parlamentu ústavní většinu a čelí kritice kvůli porušování demokracie a principů právního státu.
Volby provázela na polské poměry velmi vysoká účast: hlasovat přišlo 61,1 procenta voličů, což je asi o deset procentních bodů více než před deseti lety.