Americký prezident Joe Biden podepsal exekutivní příkaz, který na příštích 18 měsíců chrání Palestince pobývající ve Spojených státech před případnou deportací. Podle agentury Reuters to ve středu večer oznámil Bílý dům, který v této souvislosti poukázal na zhoršující se humanitární podmínky v Pásmu Gazy.
Toto opatření se týká odhadem 6000 Palestinců, jimž poskytne takzvané "odložení nuceného odchodu", uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan.
Sullivan ve zprávě uvedl, že po "otřesném teroristickém útoku Hamásu na Izrael ze 7. října a následné vojenské reakci Izraele se humanitární podmínky v Gaze výrazně zhoršily". Bidenův krok podle něj poskytne Palestincům ve Spojených státech "dočasné bezpečné útočiště". Každý, kdo se dobrovolně vrátí na palestinská území, však o tuto ochranu přijde, dodal Sullivan.
Po více než čtyřech měsících války, kterou Izrael v Pásmu Gazy vede proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás, jež zde od roku 2007 vládne, čelí Biden sílícímu tlaku, aby se více zasadil o ochranu civilistů v Gaze a o zajištění dodávek humanitární pomoci na toto izolované území. Prezident je také terčem kritiky arabsko-amerických a muslimských představitelů v USA za to, že nevyzývá k trvalému ukončení v konfliktu, píše Reuters. Spojené státy označují Hamás za teroristickou organizaci.
Podle palestinských úřadů v Gaze, které ovládá Hamás, zemřelo v důsledku bojů od října nejméně 28.500 Palestinců, většinou žen, dětí a mladistvých. Podle Izraele tato statistika zahrnuje také nejméně 10.000 zabitých bojovníků Hamásu. Informace válčících stran nelze nezávisle ověřit. Palestinští radikálové 7. října pozabíjeli v izraelském pohraničí asi 1160 lidí, z toho asi tisícovku civilistů, a 253 osob vzali jako rukojmí.