Nacistický zločinec Josef Mengele, přezdívaný Anděl smrti, se stal symbolem krutého zacházení s vězni v Osvětimi. Při selekci po příjezdu do koncentračního tábora poslal několik set tisíc lidí do plynových komor, na dalších pak prováděl zvrácené sadistické experimenty. Po válce utekl do Jižní Ameriky a nikdy nebyl dopaden.
Nechával vyhladovět čerstvě narozené novorozence, aby zjistil, jak dlouho přežijí bez jídla. Potápěl lidi do vroucí vody a zkoumal, jakou teplotu ještě vydrží, než umřou. Operoval lidi bez uspání a zkoumal jejich orgány. Dvojčatům se pokoušel sešít tepny, aby je spojil dohromady. Sadistické experimenty přinášely osvětimským vězňům nesmírné utrpení. Doktor Josef Mengele ovšem tvrdil, že všechno dělá ve jménu vědy.
Narodil se v březnu 1911 v bavorském Günzburgu jako nejstarší ze tří synů. K nacistické ideologii o nadřazené árijské rase se přimkl už ve třicátých letech. V roce 1935 získal titul doktor filozofie za diplomovou práci o rasových rozdílech ve struktuře spodní dásně, o tři roky později se mohl pyšnit rovněž titulem doktor medicíny. Už v roce 1939 vstoupil do SS a bojoval na východní frontě, kde byl zraněn a poslán do týlu. Ještě předtím zachránil dva členy posádky z hořícího tanku, za což byl vyznamenán Železným křížem.
Osvětimská jatka
Jeho dalším působištěm se stal komplex koncentračních táborů v Osvětimi, kde v roce 1943 nahradil původního doktora, který onemocněl. Mengele při příjezdu transportů s vězni do tábora Auschwitz-Birkenau rozhodoval, kdo půjde rovnou do plynové komory a kdo nastoupí na fyzicky mimořádně náročné práce. Taktéž si mezi lidmi z celé Evropy vybíral vhodné objekty pro své pseudovědecké bádání, mimo jiné ho zajímala dvojčata. Dostal totiž za úkol zjistit, jak by se mohla zvýšit pravděpodobnost, aby německé ženy rodily více dvojčat a případně i vícerčat - Hitler totiž pro ovládnutí celého světa potřeboval co nejpočetnější národ. Většina z dvojčat ovšem nepřežila. Osvětimí jich prošlo okolo jednoho a půl tisíce, osvobození se dočkala necelá stovka.
"Nikdy jsem nepřijal fakt, že sám Mengele věřil, že dělal skutečný výzkum. Ne proto, jak nedbale svůj výzkum prováděl. Ale on si jen vychutnával moc. Mengele provozoval jatka," řekl později osvětimský vězeň Alex Dekel, který přežil. "Větší operace byly prováděny bez umrtvení. Jednou jsem byl svědkem operace žaludku, Mengele odstraňoval kusy žaludku bez umrtvení. Jindy to bylo srdce, které bylo odstraněno, opět bez umrtvení. Bylo to strašné. Mengele byl doktor, který se zbláznil kvůli moci, kterou dostal."
Úmrtí v moři
V Osvětimi působil Mengele jedenadvacet měsíců, z tábora zmizel až krátce předtím, než dorazila Rudá armáda. V dubnu 1945 uprchl na západ Evropy jako řadový voják. Spojenci ho dokonce zajali, ale jelikož v té době ještě nevěděli, čeho se Josef Mengele v Osvětimi dopouštěl, posléze ho propustili. Údajně mu pomohlo i to, že si v podpaží nenechal vytetovat svou krevní skupinu, což byla jinak pro příslušníky SS povinnost.
Pod jinou identitou se několik let skrýval v Bavorsku, poté mu jeho rodina v červnu 1949 sehnala - opět na falešné jméno - lodní lístek do Jižní Ameriky. Do Argentiny pak za ním přijela jeho žena se synem, po několika letech se ale vrátili do Evropy. Mengele několikrát změnil své působiště, zvláště poté, co se v roce 1960 izraelskému Mosadu podařilo v Argentině dopadnout jiného nacistického zločince - Adolfa Eichmanna. Mengeleho se ale nikdy chytit nepodařilo.
Zemřel v Brazílii v roce 1979 za nevyjasněných okolností, když plaval v moři. Údajně ho postihl infarkt nebo dostal křeč a utopil se. Jeho tělo bylo identifikováno až po několika letech na základě DNA.