Státy Evropské unie musejí dosáhnout kompromisu o azylové a migrační dohodě, pokračující rozpory zatěžují akceschopnost Evropy. Ve středu to v německém parlamentu prohlásila kancléřka Angela Merkelová, jejíž země do konce roku unii předsedá. Kancléřka rovněž uvedla, že chce pokročit v jednáních EU s Čínou o obchodní dohodě, kde zatím podle ní přílišný posun nenastal.
Evropská komise před týdnem zveřejnila dlouho očekávaný návrh nové azylové a migrační politiky, který počítá s výrazným urychlením azylových procedur a návratů neúspěšných žadatelů. Všechny členské země se podle něj budou muset solidárně podílet na zvládání migrace, dostanou však na výběr, jestli u sebe přijmou žadatele o azyl, nebo se postarají o deportace odmítnutých migrantů. Česko, které má k návrhu výhrady, chce spolu s Polskem a Maďarskem prosazovat posílení ochrany vnějších hranic unie.
Podle Merkelové nastal čas se dohodnout. "Pokud nadále v otázce migrace nenajdeme mezi členskými státy Evropské unie společný postoj, bude to těžké břímě pro akceschopnost Evropy," řekla kancléřka.
Ke vztahům Evropy s Čínou Merkelová prohlásila, že EU stojí o férové obchodování s Pekingem. "Mnoho pokroku se ale zatím nedosáhlo," uvedla. Za součást diskuzí mezi EU a Čínou označila i ochranu klimatu a otázku lidských práv. S obavami se Merkelová vyjádřila o vývoji v Hongkongu či o přístupu Pekingu k menšinám.
V projevu se kancléřka ohradila i vůči tvrdým zásahům režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka proti demonstrantům. Zmínila také případ otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného, který se zotavuje v Berlíně. Navalnyj v Rusku podle německých expertů zkolaboval po kontaktu s nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, Berlín společně s EU proto od Ruska žádají vysvětlení incidentu. Moskva odmítá, že by Navalnyj byl otráven.
O odpovědi na kauzu chce Merkelová rozhodnout až poté, co Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) uzavře vyšetřování. Pak podle kancléřky bude Evropa diskutovat o odpovídající reakci.