Katalánská vláda zaplatila celkem tři miliony eur (přibližně 77 milionů korun) mediálním společnostem, aby propagovaly badatelské poznatky Nového historického institutu (NHI). Jeho zástupci v mediálních sděleních tvrdili, že významné historické postavy byly Katalánci. Zprávu přinesl server The Guardian.
Viceprezident Katalánska Pere Aragonès v parlamentu přiznal, že od roku 2012 posílala vláda v různých splátkách peníze dvěma mediálním společnostem, jež vlastní Albert Codinas, rovněž spoluzakladatel a současný prezident zmíněného institutu.
Hned šest dokumentů, které institut vyprodukoval, odvysílala například katalánská stanice TV3, a to za souhrnnou částku 184 tisíc eur (přibližně 4,7 milionu korun). V pořadech se objevila tvrzení, že Španělé zakryli historický podíl Katalánců na objevení Ameriky, a že Miguel de Cervantes, autor slavného díla Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha, psal v katalánštině. Mezi dalšími nepravdami pak dokonce bylo, že Leonardo da Vinci byl ve skutečnosti Katalánec.
V dokumentu o Cervantesovi se tvrdí, že jeho jméno bylo ve skutečnosti Joan Miquel Sirvent, který pocházel z Alicante na jihovýchodě Španělska, a že se jednalo o tutéž osobu, jako byl William Shakespeare. Institut vznikl v roce 2007 a vedle televizních dokumentů vytvořil také řadu knih, podle nichž byl Kryštof Kolumbus Kataláncem a známý filozof Erasmus z Rotterdamu jeho dítětem.
Španělští historici kritizují, že teoriím předneseným členy institutu je dávám prostor v jinak respektovaných médiích. Podle Vicenta Baydala, spoluautora knihy Pseudohistorie proti Katalánsku, navíc nejsou lidé pracující v institutu ani akademickými historiky. "Nemají žádné ponětí o historických metodologiích, nerozumí jim a ani nevědí, jak číst nebo hledat historické dokumenty," řekl.
"Žádná pseudověda nebo pseudohistorie by neměly být placeny z veřejných peněz. Slouží to jen těm, kdo si nás přejí vyobrazovat jako malé, naštvané a směšné ztroskotance," zareagoval Gabriel Rufián, mluvčí katalánské levicové strany, jež je pro nezávislost regionu.