KLDR dnes oznámila, že úspěšně otestovala novou hypersonickou raketu středního doletu na tuhé palivo. Severokorejský vůdce Kim Čong-un poté prohlásil, že jeho země dokáže vyrábět raketové systémy na pevné palivo schopné nést jaderné zbraně, informovala agentura AP s odvoláním na severokorejské státní sdělovací prostředky. Raketovými testy KLDR porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN.
Severokorejské oznámení následovalo den poté, co jihokorejská a japonská armáda informovaly, že KLDR odpálila raketu z místa nedaleko hlavního města Pchjongjangu východním směrem do moře. Severokorejská média uvedla, že na test osobně dohlížel Kim Čong-un. Ten raketu Hwasong-16B označil za klíčovou součást jaderného vojenského odstrašování, s jehož pomocí KLDR hodlá čelit svým "nepřátelům", tedy Spojeným státům, Jižní Koreji a Japonsku.
Kim uvedl, že Severní Korea nyní vyvinula systémy na tuhé palivo pro "všechny taktické, operační a strategické rakety s různým doletem", uvedla severokorejská oficiální tisková agentura KCNA.
V posledních letech se KLDR zaměřuje na vývoj dalších zbraní využívajících pevné palivo. Tyto zbraně se snáze přemisťují a ukrývají a dají se rychleji připravit k odpálení než rakety na kapalné palivo, které je třeba nejprve natankovat a které nemohou zůstat natankované dlouhou dobu.
V loňském roce Severní Korea loni poprvé vyzkoušela mezikontinentální balistickou raketu na pevné palivo a rozšířila tak svůj arzenál zbraní dlouhého doletu, které by mohly zasáhnout pevninské Spojené státy.
KLDR má také řadu raket krátkého a středního doletu na tuhé palivo, které lze odpalovat z vozidel, lodí a ponorek a které jsou potenciálně schopny zasáhnout cíle v Jižní Koreji a Japonsku. Sever v posledních měsících předvedl některé z těchto raket při cvičeních, která označil za simulované jaderné údery, a zároveň vyhrožoval jaderným konfliktem, dodala AP.