Ponechání KLDR na americkém seznamu zemí podporujících terorismus snižuje šance na pokračování diplomatických rozhovorů o ukončení severokorejského jaderného programu. Uvedlo to severokorejské ministerstvo zahraničí, které citovala agentura AP.
V pátek americká diplomacie vydala výroční zprávu se svým seznamem podporovatelů terorismu, na němž figuruje kromě Íránu, Súdánu a Sýrie také KLDR. Podle Pchjongjangu rozhodnutí americké diplomacie ponechat Severní Koreu na černé listině dokazuje, že Spojené státy pokračují v "nepřátelské politice" a "zarytém odporu" vůči KLDR.
"Je to urážka a zrada, které se Washington dopouští na svém partnerovi v rozhovorech," uvedlo severokorejské ministerstvo zahraničí v prohlášení zveřejněném v místních médiích. "Cesta dialogu mezi KLDR a USA se čím dál víc zužuje," dodalo ministerstvo.
Severní Korea byla na americký seznam zemí podporujících terorismus zařazena poté, co USA obvinily její agenty z atentátu na jihokorejské letadlo, v jehož troskách v roce 1987 zahynulo 115 lidí. Z černé listiny Spojené státy Severní Koreu vyřadily v roce 2008, když Pchjongjang dočasně umožnil mezinárodní kontrolu svého jaderného programu. Severní Korea pak ale spolupráci s mezinárodním společenstvím opět zastavila.
Na seznam podporovatelů terorismu vrátila KLDR v roce 2017 vláda prezidenta Donalda Trumpa, která poukázala na to, že Pchjongjang "je zapleten do vražd na cizí půdě". Nejviditelnějším případem z poslední doby je případ vraždy bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una, který byl v únoru 2017 na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru usmrcen nervovým plynem VX. Malajsijská policie označila jako podezřelé organizátory vraždy čtyři Severokorejce, kteří po činu z Malajsie uprchli. Analytici předpokládají, že Kim Čong-un mohl bratra vnímat jako ohrožení své vlády.
Počátkem loňského roku se Kim rozhodl vydat na cestu diplomacie a sešel se s šéfem Bílého domu na historickém summitu v Singapuru. Dohodli se tehdy, že budou pracovat na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Jejich druhá vrcholná schůzka letos v únoru ve Vietnamu ale skončila předčasně a bez dohody a od té doby rozhovory stagnují kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces.