Léto tam ještě ani nezačalo a už tak je Austrálie zmítána rekordními vedry. Ta zapříčiňují rozsáhlé požáry v přírodě, na něž tvrdě doplácí koaly.
Populace koaly, jednoho ze symbolů Austrálie, razantně klesá. Kvůli požárům zemřelo přes tisíc jedinců, odhaduje nezisková organizace Australian Koala Foundation. Podle ní přišly koaly až o 80 procent svého přirozeného prostředí.
Ba, co víc, organizace tvrdí, že v Austrálii již nežije ani 80 tisíc koal, což z nich dělá "funkčně zaniklý druh". To v praxi znamená, že počet jedinců je už natolik nízký, že druh nehraje zásadní roli v ekosystému, v němž žije. Rovněž to ale naznačuje, že budoucí generace jsou v ohrožení, neboť pravděpodobnost rození dostatečného počtu mláďat je stále menší a menší.
Jiní odborníci tvrdí, že je na taková vyjádření ještě brzy. "Nedomnívám se, že koaly jsou už funkčně zaniklým druhem. Avšak požáry pravděpodobně budou mít obrovský dopad na extrémně cenné populace, které jsou důležité pro dlouhodobé přežití tohoto druhu," citoval server Cnet Rebeccu Johnsonovou, expertka na koalí genetiku z Australského muzea.
Ochránci zvířat spíše dlouhodobě podotýkají, že koaly jsou ve velkém nebezpečí, a to hlavně z jiného důvodu. Ještě před rozsáhlými požáry se na jejich úpadku negativně podílelo odlesňování, píše server Forbes.
Odlesňování ničí jejich jedinou potravu - blahovičník neboli eukalyptus. Jeden koala sní až 900 gramů této rostliny denně. Je to jeho jediný zdroj energie. Eukalypty sice po požárech znovu narostou, jejich obnovení ale bude trvat několik měsíců. Do té doby to budou mít zvířata s potravou těžké.
Štědrost a ochota lidí
Australané se bouří a naléhají na vládu, aby přijala zákon, který jejich populaci a přirozené prostředí ochrání. Zákon byl sepsán už v roce 2016, parlament ho ale dosud neschválil.
Někteří lidé se aktivně zapojují do záchrany koal aktivně zapojují. Před pár dny se stalo virálním video, na němž je zachycena žena, jak běží do hořícího lesa a sundává ze stromu koalu, který by tam jinak uhořel.
Dalším příkladem je koalí nemocnice ve městě Port Macquarie v Novém Jižním Walesu. Ta na internetu založila fundraisingovou sbírku, pomocí níž chtěla vybrat 25 tisíc australských dolarů na výstavbu pítek s vodou právě v oblastech postižených požáry.
Nemocnice už uvedenou sumu dávno překonala a dodnes se lidé z celého světa složili na částku přesahující 1,6 milionu. Peníze tak půjdou i na výstavbu "koalí archy". Tam budou moci koaly s popáleninami během své rehabilitace žít v klidném a zdravém prostředí.