Francouzská vláda musela informovat své občany, že kokain neléčí Covid- 19, který způsobuje nový koronavirus. Tweetovala o tom na svém twitteru potom, co se na sociálních sítích rozšířily nepravdivé informace o pozitivních účincích drogy. Upozornil na to server Business Insider.
Během posledního týdne se francouzským twitterem šířily zprávy i s falešnými vyfocenými obrázky z televize, na kterých se píše, že kokain zabíjí koronavirus. Ministerstvo zdravotnictví tak raději zakročilo oznámením: "Ne, kokain nechrání před virem Covid-19. Je to návyková droga, která způsobuje vážné vedlejší účinky a je škodlivá pro zdraví člověka."
Nepravdivé zvěsti o koronaviru začaly v zemi galského kohouta podle všeho šířit účty s několika tisíci sledujícími, a tak se dosah příspěvků rychle dostal k velké mase uživatelů, píše Business Insider. Například tweet s konkrétním obrázkem o "prospěšnosti koronaviru" sdílely skoro tři tisíce lidí.
- Bizzle Osikoya (@bizzleosikoya) February 3, 2020
#Coronavirus | Désinfox
- Ministère des Solidarités et de la Santé (@MinSoliSante) March 8, 2020
❌ Non, La cocaïne NE protège PAS contre le #COVID19 .
✅ C’est une drogue addictive provoquant de graves effets indésirables et nocifs pour la santé des personnes.
👉 https://t.co/ajSGwecauL pic.twitter.com/4GZ01Qmg5X
Nepravdivé informace kolem koronaviru, jeho šíření a léčbě vyvrací na svých webových stránkách také sama Světová zdravotnická organizace (WHO). Vylučuje například to, že zima a sníh koronavirus nezabíjí a člověku nepomůže ani teplá koupel, nebo zároveň ubezpečuje, že virus se nešíří přes kousnutí komárem.
Konspirační teorie
Na sociálních sítích, nejen ve Francii, se pak šíří mýty a konspirační teorie o tom, že covid-19 byl v čínském Wu-chanu vyroben jako biologická zbraň nebo jako prostředek, jak dostat pod kontrolu růst populace. Některé mýty zase hovořily o tom, že virus vznikl kvůli vývoji moderní telekomunikační technologie 5G sítě.
Na boj s podobnými dezinformacemi okolo koronaviru se důkladně připravuje například britská vláda, která kvůli tomu zřídila samostatné komunikační oddělení. "Úřady spolupracují s odborníky na strategické komunikaci, aby se ujistily, že vláda je připravena odpovědět na cokoliv, bude-li potřeba. Součástí práce je pravidelné a důkladné zapojení sociálních sítí za účelem sledování a mazání nebo omezování šíření dezinformací," uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo kultury, médií a sportu.