Pandemie koronaviru se neblaze podepisuje také na živobytí těch, kdo se věnují "nejstaršímu řemeslu". Sexuální pracovnice ve Velké Británii se kvůli bezpečnostním opatřením ocitly bez peněz, některé dokonce hladoví. Volají po vládní pomoci. Zprávu přinesl server The Independent.
Jedním z hlavních cílů sociální izolace je, aby docházelo k minimálnímu mezilidskému kontaktu, což z logických důvodů nejde ruku v ruce s prací sexuální pracovnice. Ty jsou tak v posledních dnech bez práce, což začínají rychle pociťovat.
"Je to další rána do už tak krizové situace. V důsledku úsporných opatření, která zavedli konzervativci, jsme v posledních letech ve Velké Británii zaznamenali velký nárůst sexuálních pracovnic. Ale koronavirus je katastrofou," uvedla v rozhovoru pro The Independent Niki Adamsová, mluvčí Anglického kolektivu prostitutek. "Většina sexuálních pracovnic jsou maminky, které se starají o sebe a svou rodinu. Veškerý jejich příjem jim teď byl odebrán. Lidé nemají žádné úspory," dodala.
Podle Adamsové je situace tak vážná, že některé pracovnice se pomalu stávají bezdomovkyněmi. Nemají co jíst a jejich těžkou životní situaci jim neulehčuje ani policie. Pár žen, které kšeft najdou, pak pracuje na odlehlých nebezpečných místech.
"Spousta žen v naší národní sítí sexuálních pracovnic je zcela chudá. Jsou doslova bez peněz. Pokud v dnešní situaci půjdete pracovat na ulici, tak vás policie okamžitě zadrží. V některých případech ženy dokonce hladovějí. Jdou ven a pokoušejí se sehnat aspoň trochu peněz, ale policie je neoblomná. Slyšela jsem, že jediná místa, kde ženy pracují, jsou parky nebo bývalé průmyslové zóny, kde to je velmi nebezpečné," tvrdí.
V posledních dnech se dokonce setkala se ženou, které pronajímatel vyhrožuje vypovězením smlouvy, protože se zpozdila s platbou za nájem. Organizace, která se snaží dekriminalizovat prostituci, pak uvádí i jiný příklad: citovala ženu, která má devítiletou dceru, a kromě toho se musí starat o handicapovaného bratra a starší matku. Peníze si vydělává jako sexuální pracovnice, nyní je ale kvůli pandemické nemoci COVID-19 prakticky bez příjmu. Už v posledních čtyřech týdnech si vydělala jen polovinu toho, co obvykle. "To, co vydělá, stačí jen na jídlo pro její rodinu a pro její sedmdesátiletou matku, která žije z malého důchodu," řekla Adamsová.
Vládní pomoc
Ve Velké Británii není nezákonné kupovat nebo prodávat sexuální služby, pokud jde o jednotlivce. Jakmile se ale sexuální pracovnice začínají nabízet nebo se na veřejnosti shlukovat do skupinek, jde už o nelegální čin. Stejné to je i v případě nevěstinců. Adamsová tak volá po pomoci ze strany státu pro ty, které si vydělávají legální cestou. Vláda by podle ní měla sexuálním pracovnicím poskytnout nouzový finanční balíček.
S tím souhlasí i Lydia Caradonnaová, mluvčí jiné organizace Decrim Now, jež bojuje za stejnou věc. "Spousta z nás pracuje na nelegálních nebo neformálních pracovištích, takže nemůžeme získat přístup ke stejné vládní podpoře jak ostatní. Bez dekriminalizování sexuálního průmyslu nemá nikdo z nás přístup k pracovním právům, jako je třeba nemocenská," vysvětlila.
"Zaznamenali jsme pobouření z toho, že některé sexuální pracovnice pracují i teď v období šíření viru, my se však těch šokovaných ptáme: Proč se tak děje, že si sexuální pracovnice nemohou dovolit upřednostnit své zdraví? Co víc se ještě musí stát, aby nemusely volit mezi rizikem onemocnění a hladověním? Potřebujeme bezpodmínečné balíčky podpory, jako je univerzální základní příjem, abychom zabránili dalším škodám," doplnila.