Bývalý slovenský premiér Robert Fico ve čtvrtek odmítl potvrdit informace z nahrávky související s korupční kauzou Gorila.
Do médií se nyní dostal audiozáznam naznačující, že Fico se v roce 2006 jako opoziční politik účastnil schůzky s šéfem finanční skupiny Penta Jaroslavem Haščákem v odposlouchávaném bytě. Právě tam se podle nahrávky i dříve zveřejněných dokumentů Haščák s politiky a vysokými úředníky vlády premiéra Mikuláše Dzurindy dohadoval na úplatcích výměnou za vliv Penty na privatizaci a na chod podniků.
"Mám pocit, že jste si ze mě udělali očistec. Média celou dobu zakrývala špinavosti Dzurindovy vlády. Ne všechno platí, co je zveřejňováno," řekl novinářům Fico, který od roku 2006 stál v čele tří vlád a který na funkci premiéra rezignoval loni v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka.
Fico ani na opakované dotazy neřekl, zda se s Haščákem ve zmíněném bytě setkal, a pouze odpověděl, že média "kryla prasečiny Dzurindovy vlády". Podle nahrávky Fico s finančníkem hovořil o situaci ve své straně a patrně také o jejím financování.
Kauza Gorila
Předseda nejsilnější vládní strany Směr - sociální demokracie (Směr-SD) Fico je nyní jediným předním politikem země, který se podle odposlechů setkal s Haščákem v konspiračním bytě. Aféra Gorila propukla na Slovensku už v roce 2011, kdy na internet unikly dokumenty vypracované na základě zmíněných odposlechů; samotnou nahrávku o délce asi 39 hodin někdo zveřejnil na internetu ve středu a upozornil na ni média. Kauza Gorila uškodila ve volbách v roce 2012 Dzurindově straně SDKU-DS. Sám Dzurinda se později z politiky stáhl, odposlechy zatím nekomentoval.
Podle nahrávky Ficův pobočník, který od té doby zemřel, dohadoval s Haščákem peníze pro Směr-SD. Fico nyní nelegální financování své strany popřel. Slovenská média už v minulosti psala o podezřeních ohledně způsobu financování Směru-SD. Krátce před parlamentními volbami v roce 2010 list Sme zveřejnil nahrávku, podle které Fico zajišťoval nelegální financování své strany.
Ve spisu Gorila je v souvislosti s korupcí zmiňována i tehdy vládní Strana maďarské koalice (SMK), kterou v té době vedl nynější šéf koaliční strany Most-Híd Béla Bugár. Ten řekl, že on sám ani žádný jemu blízký člověk nebyl s Haščákem v odposlouchávaném bytě. Bugár rovněž popřel, že by SMK pod jeho vedením používala špinavé peníze.
Není známo, zda je nahrávka z korupční aféry Gorila totožná se záznamem ve stejné kauze, který policie našla loni při domovních prohlídkách u kontroverzního slovenského podnikatele Mariana Kočnera a jehož pravost končící šéf vyšetřovacího týmu Gorila v září potvrdil. Kočner, který měl kontakty na politiky i představitele justice, byl dříve obviněn v případech ekonomické kriminality a také z toho, že si objednal Kuciakovu vraždu.