V Messinské úžině, která odděluje pevninskou Itálii od Sicílie, byly poprvé zpozorovány kosatky.
O výskytu trojice kytovců dnes informovala agentura AFP s odvoláním na facebook sdružení Marecamp. Patrně jde o stejné kosatky, které se před několika dny objevily u janovského přístavu. Za týden tedy uplavaly 800 kilometrů, řekla AFP mořská bioložka působící v Marecamp Clara Monacová.
Trojici kytovců v Messinské úžině jako první zaznamenal 25letý sportovní rybář Simone Vartulli. "Nejprve jsem měl strach, protože jsou to obrovská zvířata, ale zůstal jsem u nich zhruba hodinu. A nakonec jsem byl blízko nich, asi metr," řekl AFP.
"Nevíme, zda k Sicílii připluly hledat potravu, anebo zda se posléze vydají k Gibraltarskému průlivu, do oceánu a pak k Islandu," uvedla Monacová. "To, že se nacházejí v úžině, je problém - kvůli důležité námořní trase jim tu hrozí kolize s lodí," dodala.
Kosatky lze zahlédnout ve všech oceánech a mořích světa, ale obecně se soustředí spíše v chladnějších regionech. Ve Středozemním moři se vyskytuje jedenáct různých kytovců, vedle kosatek například také plejtvák myšok, vorvaň obrovský či delfín skákavý.