Kuvajtský ústavní soud zrušil článek trestního zákoníku, který trestal napodobování osob opačného pohlaví. Lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) rozhodnutí označila za významný přínos pro práva transgenderových osob v arabských státech Perského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters.
Kuvajtský parlament v roce 2007 upravil článek 198 trestního zákoníku tak, aby bylo "jakékoliv napodobování osob opačného pohlaví" trestáno pokutou a až ročním vězením. Soud ale ve středu tuto změnu označil za neústavní a zrušil ji.
V prohlášení na svém webu ústavní soud uvedl, že příslušný článek neobsahoval "objektivní standardy", na jejichž základě by bylo takové chování trestáno, a doplnil, že způsob, jak byl zákon napsán, mohl ohrozit osobní svobody.
Amnesty International rozsudek označila za "významný průlom pro práva transgenderových osob v regionu". Dodala, že kuvajtské úřady nyní musejí zajistit, aby byl "článek 198 zrušen v plném rozsahu", přičemž jej označila za hluboce diskriminační a vágní.
Kuvajtské úřady AI zároveň vyzvala k propuštění všech osob, které byly na základě zmíněného článku uvězněny, a to včetně kuvajtské trans ženy Mahy Mutajríové. Ta byla loni v říjnu odsouzena ke dvěma rokům za mřížemi, mimo jiné za napodobování opačného pohlaví na internetu. Její právník tehdy uvedl, že soud použil její videa na sociálních sítích jako důkaz, aby ji usvědčil na základě toho, že nosila make-up, mluvila o své transgenderové identitě, údajně dělala "sexuální návrhy" a kritizovala vládu.
Kuvajtské úřady si Mutajríovou předvolaly v červnu 2020 poté, co na platformě Snapchat zveřejnila videa, v nichž tvrdila, že ji policisté zbili a znásilnili, když byla v roce 2019 sedm měsíců zadržována v mužské věznici.
Případ Mutajríové vyvolal mezinárodní kritiku a přiměl kuvajtského právníka Alího Arjána podat žalobu, v níž požadoval zrušení dodatku v článku 198.
Mimomanželské sexuální vztahy jsou podle kuvajtského zákona trestné a konsenzuální pohlavní styk mezi muži může být podle tamního trestního zákoníku trestán až sedmiletým vězením.
Projevy transgenderové indentity zákon přímo zakazuje například v Ománu. Saúdská Arábie nemá psaný zákon, který by se týkal genderové identity, ale podle londýnské lidskoprávní organizace Human Dignity Trust se tam k postihování transgenderových lidí a genderově odlišných lidí používají principy islámského práva, píše zpravodajský web BBC. Podle trestních zákoníků Spojených arabských emirátů, Jordánska a Libanonu se muž, který se "převléká" za ženu, aby mohl vstoupit do prostoru určeného pouze pro ženy, dopouští trestného činu.