Spojené státy podle zdrojů serveru Axios zvažují, že budou humanitární pomoc do Pásma Gazy shazovat z vojenských letadel kvůli obtížím, s nimiž se setkává pomoc putující po zemi. Do oblasti, kde izraelská armáda od října tvrdě bojuje s palestinským hnutím Hamás, se v únoru podle OSN dostalo o polovinu méně zásob než v lednu.
Do nějaké míry je podle úřadů OSN na humanitární pomoci závislých všech 2,3 milionu Palestinců v Pásmu Gazy, přičemž každé šesté dítě mladší dvou let trpí akutní podvýživou, píše agentura Reuters.
Humanitární organizace čelí při snaze Gazu zásobovat podle médií stále více překážkám. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena tento měsíc vyzvala Izrael, aby neútočil na civilní policii palestinského hnutí Hamás, která zajišťovala ochranu nákladním vozům se zásobami. Kamiony bez policejní ochrany jsou snadným cílem pro pašerácké a zločinecké gangy, které humanitární pomoc kradou a se ziskem prodávají.
Palestinské zdroje dnes rovněž informovaly o desítkách obětí mezi lidmi, kteří čekali na humanitární pomoc u města Gaza a zasáhl je izraelský úder. Podle sdělení místního ministerstva zdravotnictví pod kontrolou Hamásu zemřelo přes 100 osob. Hnutí Hamás Izrael, Evropská unie nebo USA pokládají za teroristickou organizaci.
Pomoc z letadel do Gazy shazuje například Jordánsko ve spolupráci s Egyptem a Francií. Stanice Al-Džazíra ve středu informovala o tisících Palestinců, kteří na zásilku čekali na břehu Středozemního moře a poté několik set metrů plavali nebo pluli na malých lodích, když letadlo část beden se zásobami shodilo do moře.
Podle Axiosu operace Jordánska, Egypta a Francie povzbudily americké úřady, aby řešení s využitím letadel zvážily také. Problémem však zůstává, že jedno letadlo může shodit pouze objem zásob, jaký se vejde do jednoho až dvou kamionů, tedy jen nepatrný zlomek toho, co je podle nevládních organizací v Gaze potřeba. Nejmenovaný americký úředník řešení popsal jako "zoufalé, ale nutné".
Počet palestinských obětí podle úřadů Hamásu od začátku konfliktu s Izraelem loni v říjnu dnes přesáhl 30.000 lidí. Válka mezi Izraelem a Hamásem vypukla po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října, při kterém na izraelském území zahynulo 1200 lidí a dalších zhruba 250 osob bylo odvlečeno jako rukojmí do Pásma Gazy.