Kyperský pravoslavný arcibiskup Chrysostomos II. oznámil, že dočasně zbaví funkce kněze, kteří se odmítají nechat naočkovat proti covidu-19 nebo vystupují proti očkování. Informovala o tom v pondělí agentura AFP. Opatření by se mohlo dotknout až deseti procent pravoslavných kněží na ostrově. Odmítavý postoj mezi pravoslavnými církevními hodnostáři řeší i sousední Řecko.
Podle arcibiskupa není naočkováno 27 ze 123 pravoslavných kněží na Kypru. Část z nich však pro to má zdravotní důvody. Od úterý tak suspendace hrozí nejméně 12 kněžím. Opatření bude trvat tři měsíce a hlava kyperské pravoslavné církve ho bude moci obnovit, pokud se mezitím kněží nenechají naočkovat. Kněžím, kteří se nepodvolí, hrozí i zbavení církevní hodnosti.
Podle arcibiskupa kněží, kteří se odmítají naočkovat, jednají ze "sobeckých důvodů" a mají špatný vliv na věřící. Dodal, že je bezprecedentní, aby kněží neposlouchali svého biskupa.
Nevoli vůči očkování mezi svými funkcionáři řeší i další pravoslavné církve ve Středomoří. Velmi nízkou proočkovanost vykazují mnišské komunity na posvátné hoře Athos v Řecku, informovala agentura AFP. "Jen 30 procent z 1700 mnichů na hoře Athos má dokončené očkování," uvedl zástupce civilní správy mnišského areálu, podle kterého od začátku epidemie zemřelo v souvislosti s covidem-19 nejméně 40 mnichů. V řecké populaci je přitom proočkovanost více než dvojnásobná a dosahuje 68 procent.
Řecká pravoslavná církev však očkování proti covidu-19 veřejně podpořila a mobilním očkovacím týmům poskytla prostranství před kostely. Někteří řečtí pravoslavní biskupové rovněž pohrozili suspendací kněžím, kteří se odmítají nechat naočkovat. Řecká pravoslavná církev naopak silně kritizovala pandemická opatření, jež omezovala konání bohoslužeb a dalších náboženských ceremonií.