Za posledních dvacet let se zmenšily o polovinu, do třiceti let zmizí ledovce v Pyrenejích kompletně, tvrdí vědci. Příčinou jsou změny klimatu a znečištění ovzduší. Informoval o tom server The Telegraph.
"Pyrenejské ledovce jsou odsouzené k zániku," prohlásil expert na ledovce Pierre René z místní environmentální skupiny Moraine, jež vydala novou zprávu o stavu ledovců v horách na hranici Francie a Španělska.
Ledovce jsou důležitou součástí pyrenejské biodiverzity: zásobují řeky a jejich led udržuje hory stabilní. Podle Reného sice nelze přesně určit, kdy zcela roztají, sám však předpokládá, že k tomu dojde do roku 2050.
Vědci ve své zprávě uvádějí, že po dobu 18 let průběžně měřili délku, tloušťku a plochu povrchu devíti z celkových 15 ledovců ve francouzských Pyrenejích. Spočítali, že ledy tají rychlostí 3,6 hektaru ročně. Celková plocha těchto devíti ledovců před 17 lety činila 140 hektarů, nyní už jen 79 hektarů.
René upozornil na to, že ledovce se mohou začít rozpadat i bez takzvaného "cementového efektu", což znamená, že lezení a turistika v oblasti se mohou stát nebezpečným koníčkem.
Podle Sophie Cauvy-Frauniéové z Francouzského zemědělského výzkumného institutu je pak dost možné, že z krajiny nezmizí jen ledovce. "Mohou to být mikrobezobratlí živočichové, bakterie a houby. Pokud existence těchto endemických druhů závisí na vlivu ledovců, je pravděpodobné, že vyhynou," konstatovala.