Na internetu se objevila znepokojivá videa z Íránu, na nichž lidé líbají a olizují dveře svatyní navzdory tomu, že se země potýká s šířením nového koronaviru. Informují o tom světová média.
Perský server BBC s odkazem na nejmenované zdroje v íránském zdravotnictví uvedl, že nemoci COVID-19 v Íránu podle nejmenovaných zdrojů podlehlo nejméně 210 lidí, oficiálně íránské úřady uvádí, že mrtvých je 54. Íránský státní rozhlas podle agentury AP informoval, že nemoci podlehl 71letý člen úřadu, který radí íránskému duchovnímu vůdci ajatolláhovi Alímu Chameneímu.
Íránské úřady v uplynulých dnech ve snaze rychlé šíření koronaviru zastavit vyzvaly občany, aby se vyhnuli veřejným místům, a nařídily uzavření škol, univerzit a sportovišť. Ultrakonzervativní duchovní ale odmítli zavřít svatyně, a to i v severoíránském městě Kom, které koronavirus zasáhl nejvíce.
Na sociálních sítích se objevily záběry lidí, kteří olizovali kovové mříže a dveře ve svatyni v Komu. Na jednom z videí věřící uvádí, že mu je jedno, co se stane, i když by dostal koronavirus. Na jiném videu dveře olizuje mladý chlapec.
ویدئویهای لیسیدن اماکن مذهبی برای خوردن ویروس کرونا وارد مراحل جدیدی شده. پدران کم بودند، پسرانشان را هم آوردهاند. pic.twitter.com/O04EqARaCQ
- رضا حقيقتنژاد (@rezahn56) February 29, 2020
Rádio Svobodná Evropa /Rádio Svoboda (RFE/RL) uvedlo, že lidé na sociálních sítích vyzývali své spoluobčany, aby se se nebáli, a někteří tvrdili, že svatyně jsou vůči koronaviru imunní. "Přestaňte lidi tak strašit koronavirem. Koukněte na mě. Olizuji svatyni. Koronavirus nemá žádný dopad na šíitské svatyně," uvedl na videu jeden muž v Komu. Jiný se nechal slyšet, že olíznutím mříže vlastně virus odstraňuje a činí místo bezpečné pro ostatní. Podle RFE/RL byl muž z jednoho z těchto videí 29. února zatčen.
Írán má nejvíce smrtelných obětí po Číně, odkud se koronavirus začal šířit. Každý den jsou v Komu, Teheránu a dalších místech, kde se koronavirus objevil, dezinfekcí kropeny ulice, parky, svatyně, odpadkové koše, veřejné záchody a tržiště. Státní televize odvysílala záběry, na nichž se dezinfikuje metro a autobusové zastávky.
"Pach dezinfekce se stal noční můrou, " uvedla učitelka v důchodu v Komu Zíba Rezajíová. "Město páchne jako hřbitov nebo pitevna," dodala.
Světová zdravotnická organizace (WHO) informovala, že šíření koronaviru může v Íránu být rozsáhlejší, než se na první pohled zdá. Íránský prezident Hasan Rúhání naopak opakovaně obavy z toho, jak íránské úřady k nynější krizi přistupují, odmítl a zdůraznil, že byla uplatněna veškerá potřebná opatření. Někteří lékaři v Teheránu, Komu a dalších městech ale uvedli, že nemocnice jsou přeplněné. "Nemocnice jsou plné infikovaných lidí. Slyšíme o stovkách úmrtí (...) Potřebujeme více nemocnic. Počet mrtvých poroste," uvedl lékař z Teheránu, který si přál zůstat anonymní.
Nemocnice v Íránu mají pokyn přijímat pouze infikované pacienty a osoby, jež musejí být ošetřeny urgentně. Pro pacienty s koronavirem byly nově vyčleněny desítky vojenských nemocnic.