Humanitární loď Ocean Viking se 182 africkými migranty, které její posádka zachránila z vratkých člunů minulý týden v moři mezi Libyí, Maltou a Itálii, smí zakotvit na Sicílii. Informovala o tom v noci na pondělí agentura ANSA s odvoláním na italské ministerstvo vnitra.
Oznámení přišlo jen několik hodin před schůzkou Itálie, Malty, Francie, Německa, Finska a Evropské komise, jejichž zástupci mají na Maltě jednat o mechanismu přerozdělování migrantů zachráněných v Středomoří na jejich cestě z Afriky do Evropy.
Loď Ocean Viking, která pluje pod norskou vlajkou a provozují ji organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF), nalodila přes dvě stovky migrantů plujících z Libye do Evropy během několika operací minulý týden. Části z nich už o víkendu povolila vylodění ve svém přístavu Malta, ostatní ale odmítla s tím, že nebyli naloděni v oblasti jejích záchranných operací.
"Jsme rádi, že podruhé za týden otevřela Itálie přístav lidem zachráněným ve Středomoří," komentovala poslední rozhodnutí italské vlády na twitteru organizace SOS Méditerranée. Loď Ocean Viking vylodila už 14. září na italském ostrově Lampedusa 82 migrantů, které u Libye zachránila o několik dní dříve.
Loď Ocean Viking nyní dostala povolení zakotvit v sicilské Messině od nové italské vlády, která je v úřadu necelé tři týdny. Předchozí vláda, jejímž ministrem vnitra byl šéf krajně pravicové strany Liga Matteo Salvini, prosazovala přísnou protimigrační politiku, včetně uzavírání přístavů lodím nevládních organizací s migranty.
Své přístavy uzavírá lodím nevládních organizací i Malta, která se tak spolu s Itálií snaží přimět EU k systematickému řešení migračního problému ve Středomoří. Kvůli blokádám přístavů musely v předchozím roce lodě nevládních organizacím často čekat dny i několik týdnů na moři se zachráněnými migranty, než se země EU dohodly, že je převezmou.
Právě o tomto problému mají v pondělí na Maltě hovořit zástupci Německa, Francie, Itálie, Malty, Evropské komise a Finska, které nyní EU předsedá. Minulý týden jednali o této záležitosti v Římě francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Giuseppe Conti, kteří se shodli, že budou na půdě EU prosazovat zavedení automatického mechanismu rozdělování migrantů přicházejících do Evropy.