Maďarsko vetovalo další společnou deklaraci velvyslanců členských zemí Severoatlantické aliance o Ukrajině, protože Kyjev nevrátil maďarské menšině v zemi práva, o které ji připravil, oznámil na euroasijském fóru v Budapešti šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó.
Maďarsko není připraveno obětovat zájmy 150 tisíců etnických Maďarů žijících na západě Ukrajiny na oltář geopolitických zájmů, prohlásil ministr podle agentury MTI.
Maďarsko podle ministra navrhlo několik dodatků k navrhované deklaraci, v nichž trvalo na tom, že Ukrajina musí plnit své povinnosti vůči národnostním menšinám ve shodě s mezinárodním právem. Maďarské návrhy se opíraly o principy Rady Evropy a OSN, ale byly odmítnuty, a tak "neměli jsme jinou možnost, než vůči deklaraci použít veto", dodal Szijjártó.
Jazyková a kulturní diskriminace
Podle ministra zájmy Maďarů žijících na Ukrajině možná "nejsou tak důležité na druhé straně oceánu, ale my žijeme ve střední a východní Evropě a zájmy Maďarů jsou pro nás dostatečným důvodem, abychom se za ně postavili". Podle ministra by si práva menšiny patřící k jednomu z členů NATO zasloužily alespoň zmínku v dokumentu, který by měl obsahovat také požadavek na obnovení těchto práv.
Předáci maďarské menšiny v Zakarpatské oblasti Ukrajiny si stěžují na jazykovou a kulturní diskriminaci ze strany ukrajinských úřadů. Loni se spor přiostřil poté, co Ukrajina schválila zákon posilující roli ukrajinského jazyka v základních školách. Nový školský zákon na menšinových školách omezil výuku vedenou v maďarštině. V odvetě za údajný útisk maďarské menšiny na Ukrajině se Budapešť snaží blokovat ukrajinské snahy o sblížení s NATO a Evropskou unií.
Ve čtvrtek má v Kyjevě jednat komise NATO a Ukrajiny pod vedením generálního tajemníka aliance Jense Stoltenberga a prezidenta Volodymyra Zelenského.