Kandidát na prezidenta USA Michael Bloomberg nahrál na své sociální sítě video z televizní debaty v Las Vegas, které je přestříháno tak, že zvýhodňuje argumentaci 78letého miliardáře. Někdo to vnímá jako manipulaci, sociální sítě ale video neodstraní. Zprávu přinesl server The Guardian.
Do Bloomberga se během debaty naváželi všichni jeho demokratičtí rivalové. Někdejší starosta New Yorku se nedokázal příliš bránit, svůj výkon ale aspoň uměle vylepšil na sociálních sítích. V upraveném videu pronese větu: "Myslím, že jsem tady jediný, kdo založil nějaký byznys." Poté následuje několik sekund ticha ze strany protikandidátů, kteří působí, jako by jim vypálil rybník a oni neměli co říct.
Větu Bloomberg sice skutečně vyřkl, následná reakce ale rozhodně nebyla taková, jak video ukazuje. A i když je na první pohled zjevné, že nahrávka je sestříhaná a zvukově doladěná, vyvolala otázky o tom, zda by takto zmanipulovaný obsah neměl být považován za dezinformační, a tudíž by měl být ze sociálních sítí odstraněn.
"Jak už nějaký čas říkáme, je velmi nebezpečné přemýšlet o odstranění takového typu obsahu, jelikož internet a televize jsou globálně podobnými typy politických obsahů plné. Pokud to tedy stáhnete, musíte stáhnout taky spoustu dalšího obsahu, přičemž nastavená hranice se začne neuvěřitelně rozmazávat," řekla Claire Wardleová, spoluzakladatelka harvardské neziskové skupiny First Draft, která se zabývá výzkumem dezinformací.
Podle Galie Slayenové, tiskové sekretářky Bloombergovy kampaně, nebylo vytvoření videa zamýšleno tak, aby ho uživatelé považovali za skutečné. "Během debaty tam očividně žádní cvrčci neskřehotali," komentovala.
Anyone? pic.twitter.com/xqhq5qFYVk
- Mike Bloomberg (@MikeBloomberg) February 20, 2020
Instagram ano, twitter s upozorněním
Video neporušuje zásady facebooku ohledně zmanipulovaného mediálního obsahu, a tak na instagramu, jejž facebook vlastní, zůstane, potvrdil ve čtvrtek na twitteru mluvčí společnosti Andy Stone. V zásadách facebooku konkrétně stojí, že je zakázáno sdílet obsah, jehož způsob upravení není obyčejnému člověku zřejmý, a může ho tak zmást například v tom, že uvěří něčemu, co daná osoba ve skutečnosti neřekla.
Ani twitter Bloombergův příspěvek neodstranil. Patrně by ho však označil jako manipulativní, pokud by ho demokratický kandidát sdílel 5. března nebo později. Právě od tohoto dne totiž sociální síť zavádí nová pravidla, jež se budou týkat speciálního označování příspěvků, jejichž obsah byl výrazně pozměněn. Varování se lidem objeví ještě předtím, než budou moci daný tweet lajknout nebo dál sdílet.