Důvěra v americký volební systém poté, co byl demokrat Joe Biden o víkendu prohlášen za zvoleného prezidenta, mezi republikány výrazně klesla, zatímco u demokratů významně vzrostla. Vyplývá to z průzkumu společnosti Morning Consult pro list Politico.
Respektovaná americká média v sobotu označila Bidena za vítěze prezidentského klání poté, co ovládl hlasování v klíčovém státě Pensylvánie, a překonal tak minimální hranici 270 volitelů. Sedmdesát procent republikánů dotazovaných po sobotním oznámení vyjádřilo přesvědčení, že volby nebyly svobodné a spravedlivé. Před volebním dnem 3. listopadu přitom takový názor zastávalo jen 35 procent respondentů z řad republikánských voličů. Důvěra ve volební systém mezi demokraty, z nichž mnozí Bidenovo vítězství oslavovali v ulicích, naopak vzrostla. Devadesát procent demokratických respondentů nyní věří, že volby byly svobodné a spravedlivé, zatímco před hlasováním mělo důvěru v systém pouze 52 procent z nich.
Osmasedmdesát procent z republikánských respondentů, kteří mají pocit, že volby nebyly svobodné ani spravedlivé, se domnívá, že korespondenční hlasování vedlo k rozsáhlým podvodům. Dvaasedmdesát procent z nich zároveň věří, že přímo došlo k manipulaci s hlasy. Obě tvrzení přitom na twitteru šíří prezident Donald Trump. Čtyřiaosmdesát procent z republikánských respondentů, kteří stejně jako prezident považují volby za nespravedlivé, uvedlo, že volby pomohly Bidenovi.
Nárůst nedůvěry k volebnímu systému se mezi republikány projevil také většími pochybnostmi ohledně výsledků hlasování. Zatímco pouze 18 procent z nich před volbami uvedlo, že výsledky hlasování nebudou spolehlivé, nyní tento názor zastávalo 64 procent respondentů. Výsledkům voleb naopak věří 86 procent dotazovaných demokratických voličů.
Nejvíce skeptičtí byli republikáni k výsledkům z proměnlivých států, a to zejména z Pensylvánie. Dvaašedesát procent republikánů uvedlo, že výsledky z Pensylvánie nejsou spolehlivé, zatímco stejný názor zastává jen osm procent demokratických respondentů. Podobně nedůvěřiví jsou republikáni také k výsledkům z Wisconsinu (55 procent výsledkům nevěří), Nevady (54 procent), Georgie (54 procent) a Arizony (52 procent). Nedůvěru k hlasování podle Politico posílila zejména Trumpova kampaň, která od volebního dne podala více než půl tuctu žalob v Pensylvánii, Nevadě, Michiganu a Georgii. Některé z nich soudy již zamítly, například v Michiganu či Georgii.
Trump se nadále nechce smířit s prohrou
V den, kdy byl Biden prohlášen za zvoleného prezidenta, Trump naopak na twitteru napsal velkými písmeny "Tyto volby jsem vyhrál já, a to o hodně!". K tvrzení twitter připojil poznámku, že oficiální zdroje v tu chvíli ještě možná ještě neoznačily vítěze. Zároveň prezident napsal sérií tweetů o údajných nesrovnalostech ve sčítání. Twitter k řadě z těchto příspěvků připojil poznámku, že tvrzení o volebních podvodech je sporné a některá dokonce skryl za upozornění, že některý nebo veškerý obsah tweetu je sporný a může být zavádějící. Trump například naznačoval, že volební pozorovatelé z republikánského tábora nebyli vpuštěni do místností, kde se sčítaly hlasy. Tvrzení v tomto duchu již několik dní rozporují americká média i volební činitelé z různých států a žádné takovéto obvinění zatím neobstálo u soudu. Dosud Trump prohru neuznal a hodlá se soudit.
Navzdory nedůvěře k hlasování se však republikáni rozcházejí v tom, zda se výsledky změní: 38 procent věří, že ano, 45 procent dotazovaných je opačného názoru.
Průzkum se uskutečnil mezi 6. a 9. listopadem a účastnilo se jej 1987 registrovaných voličů. Drtivá většina rozhovorů se uskutečnila poté, co byl Biden prohlášen za vítěze.