V Severním Irsku se v úterý psala historie. Měsíc poté, co v zemi začalo být legální manželství stejného pohlaví, si své ano řekly obyvatelky Belfastu. V Česku se mezitím poslanci ohledně této novely zákona přou a dosud o něm nehlasovali, ačkoli je ve Sněmovně už déle než rok a půl.
Vyjma Severního Irska bylo v zemích Spojeného království (Anglie, Wales a Irsko) manželství stejného pohlaví uzákoněno už v roce 2014. Severní Irsko se oficiálně přidalo až 13. ledna letošního roku.
Změna legislativy přiměla šestadvacetiletou Robyn Peoplesovou a o rok starší Sharni Edwardsovovou, aby svůj původní úřední svazek registrovaného partnerství z léta minulého roku přetavily ve sňatek. Vzaly se v úterý odpoledne ve městě Carrickfergus, a staly se tak prvním sezdaným homosexuálním párem v zemi.
"Jsme obě nervózní a současně se těšíme. Naše láska je osobní, ale zákon, který tvrdil, že se nemůžeme vzít, byl věc politiky. Jsme rády, že prostřednictvím naší svatby nyní můžeme říct, že tyhle dny jsou konečně pryč. Tahle kampaň končí tím, že Sharni a já jsme si řekly 'ano', ale začala lidmi, kteří říkali 'ne' nerovnosti. Díky tomu, že jsme stáli všichni společně za svým, jsme přispěli k historii," řekla ještě před svatbou pro server The Independent jedna z novomanželek, Peoplesová.
Její choť Edwardsová, s níž žije šest let, se narodila v anglickém Brightonu. To, že v Severním Irsku bylo manželství stejného pohlaví zakázáno, se dozvěděla až po přestěhování do Belfastu. "Jsme poctěné, že naše svatba je v Severním Irsku mezníkem pro rovnost práv. Nenaplánovaly jsme si to, abychom se zapsaly do dějin - prostě jsme se jen zamilovaly," řekla Edwardsová.
V Česku se poslanci neshodnou
Manželství stejného pohlaví je po celém světě povoleno ve třiceti zemích. Nedávno bylo uzákoněno například v Tchaj-wanu nebo Ekvádoru. Homosexuálním párům v tomhle ohledu vyhověly i silně katolické země jako Španělsko nebo Irsko.
V Česku je ale novela tohoto zákona dlouhodobě na bodě mrazu. Ačkoli byl návrh podán už v červnu 2018, poslanci o něm dosud nehlasovali. Ve Sněmovně na to panují dva rozdílné názory, což dokumentoval i protinávrh jiných poslanců, kteří pár dní po předložení novely navrhli zanést do Ústavy formulaci, že manželství je svazkem muže a ženy.
Průzkum agentury Median z konce loňského roku ale ukázal, že tolerance Čechů ke gayům a lesbám roste. Hned 67 procent lidí je toho názoru, že homosexuální páry by měly mít právo uzavřít manželský svazek, vysloveně proti je 15 procent. Celkem 78 procent si myslí, že by měla být možná adopce biologického potomka partnera či partnerky a podle 62 procent dotázaných by mělo být možné i osvojení dětí z ústavů.