Více než 20 tisíc občanů Hongkongu projevilo zájem zúčastnit se dialogu, který v reakci na masové prodemokratické protesty slíbila zahájit šéfka místní vlády Carrie Lamová s obyvateli této bývalé britské kolonie. První schůzka se má konat ve čtvrtek večer místního času, zúčastnit se jí ale bude moci jen 150 náhodně vybraných lidí, informovala agentura AFP.
V Hongkongu se od června konají masové protivládní demonstrace. Lidé začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování už propekingská správkyně Hongkongu Lamová slíbila stáhnout. Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření údajných násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.
Podle prohlášení Lamové budou čtvrteční rozhovory příležitostí pro veřejnost vyjádřit otevřeně své názory. "Slíbili jsme, že účastníci z různých vrstev společnosti a s různými politickými postoji budou moci svobodně vyjádřit své názory, či přímo své rozhořčení," řekla správkyně na tiskové konferenci.
Schůzka na stadionu ve čtvrti Wan Chai potrvá dvě hodiny a budou na ní platit přísná bezpečnostní opatření. Účastníci byli předem upozorněni, že si s sebou nesmějí vzít deštníky, přilby ani ochranné masky, což je obvyklé vybavení, které nosí demonstranti na protestní akce pro případnou ochranu před slzným plynem, obušky či vodními děly.
Lamová neočekává, že by čtvrteční rozhovory mohly konflikt v Hongkongu vyřešit, považuje je ale za počáteční krok "v dlouhé cestě k usmíření". Žádný konkrétní program jednání nebyl předem stanoven.
Mnozí aktivisté nabídku dialogu předem odmítli a označili rozhovory za past. Poukázali přitom na to, že jejich požadavky jsou všeobecně známy, takže není třeba se s hongkongským vedením scházet.
Při demonstracích bylo od června zadrženo už více než 1500 lidí. Protestní akce v různých formách, od lidských řetězů a zpěvu v nákupních střediscích po protestní pochody a blokování ulic a stanic metra, zpravidla kulminují o víkendu a přecházejí v násilí a výtržnosti, včetně zapalování barikád, ničení veřejného majetku a házení kamenů a zápalných lahví na policisty. Policejní síly v reakci nasazují slzný plyn a vodní děla.