Na Papui - Nové Guineji stále prší a hrozí další sesuvy půdy. Úřady dnes podle agentury AFP nařídily evakuaci téměř 8000 lidí v obavách z pádů kamení a hlíny. Mnozí vesničané ale podle nevládních organizací odmítají opustit své domovy a při odklízení závalů doufají, že najdou své blízké. Páteční sesuvy zasypaly nejméně 2000 osob.
"Snažíme se o evakuaci. Každou hodinu slyšíme, jak se lámou skály. Zní to jako výbuch bomby nebo výstřel a kamení dál padá, uvedl představitel provincie Enga Sandis Tsaka.
Na hlavní přístupové cestě se zhroutil most, což znemožnilo příjezd těžké techniky, uvedl dnes podle agentury Reuters regionální mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Itayi Viriri.
Postižená oblast je hornatá a velmi těžko dostupná, půda zavalila i přístupové cesty. Konvoje záchranářů a těžkých strojů, které se snaží dostat na místo neštěstí, provázejí vojáci kvůli kmenovým nepokojům v oblasti, píše Reuters.
V pátek kolem 03:00 (čtvrtek 19:00 SELČ) se zhroutila část hory Mungalo, na jejímž úpatí ležela postižená vesnice. Neštěstí, které vesničany zasáhlo ve spánku, nic předem nenasvědčovalo. Podle záchranářů je velmi nepravděpodobné, že se ještě podaří najít přeživší.
Údaje o počtu možných obětí jsou velmi nejasné, vycházejí ze zastaralých volebních seznamů. V zavalené vesnici ale podle AFP žilo až 4000 lidí, včetně moha nezletilých, kteří se do hor vydávali hledat zlata. V posledních letech se také v horách lidé ukrývali před kmenovým násilím, uvedl Nicholas Booth z rozvojového programu OSN.
Papua - Nová Guinea je asi desetimilionový ostrovní stát v jihozápadním Tichomoří. Většinu obyvatel tvoří zemědělci a mimo velká města je na Papui jen málo silnic. Stejně omezené jsou i místní telekomunikační sítě.