Na seznam nejhledanějších osob Evropského policejního úřadu (Europol) se dostali tři bývalí členové německé teroristické organizace Frakce Rudé armády (RAF). Hledáni jsou kvůli přepadení dodávek s penězi i supermarketů. Podle kriminálního úřadu spolkové země Dolní Sasko je to poprvé, co se na tomto seznamu zločinců objevili Němci.
Krajně levicová teroristická organizace RAF vedla v 70. až 90. letech minulého století ozbrojený boj proti Spolkové republice Německo. Rozpustila se až v roce 1998. Pětašedesátiletý Ernst-Volker Staub, 61letá Daniela Kletteová a 51letý Burkhard Garweg, po kterých od pondělka pátrají policisté po celé Evropě, patří k takzvané třetí generaci RAF.
"Bezohlednost, s jakou tito pachatelé při svých činech ohrožovali lidské životy, ospravedlňuje zařazení uprchlých na seznam nejhledanějších zločinců Evropy," uvedl v prohlášení šéf dolnosaského kriminálního úřadu Friedo de Vries. Za informace vedoucí k dopadení trojice bývalých členů RAF nabízí Německo až 80 tisíc eur (2,2 milionu korun).
Po Staubovi, Kletteové a Garwegovi německá policie pátrá v souvislosti s přepadením několika dodávek s penězi a supermarketů na severozápadě Německa v letech 1996 až 2016. Podle agentury DPA je ale podezřívá také z účasti na několika vraždách včetně vraždy šéfa Deutsche Bank Alfreda Herrhausena v roce 1989 a šéfa úřadu pro privatizaci majetku zaniklé Německé demokratické republiky Detleva Karstena Rohweddera v roce 1991. Staub, Kletteová i Garweg se podle spolkového státního zastupitelství podíleli také na pumovém útoku na novou věznici v hesenském Weiterstadtu v roce 1993.
Akce RAF si v 70. až 90. letech vyžádaly přes tři desítky obětí, včetně vysoce postavených osob a představitelů německého průmyslu a finančnictví. Nejznámějšími oběťmi se stali generální prokurátor Siegfried Buback, bankéř Jürgen Ponto a šéf sdružení zaměstnavatelů Hanns Martin Schleyer, kteří byli zavražděni v roce 1977.