Ve východoindickém státě Bihár zemřelo 31 lidí na otravu alkoholem a 20 dalších přišlo o zrak a bylo hospitalizováno ve vážném stavu. Prodej a konzumace tvrdého alkoholu jsou v Biháru zakázané od roku 2016, kdy místní ženské skupiny vedly protesty proti utrácení příjmů místních chudých dělníků za alkohol. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP.
V Biháru platí prohibice stejně jako v několika dalších indických státech, včetně států Mizórám, Nágsko a Gudžarát. Nelegálně pálený alkohol se v nich často prodává levně a přidávají se do něj chemikálie jako například pesticidy, aby se zvýšila jeho účinnost.
Několik opozičních stran ve čtvrtek protestovalo před budovou bihárského zákonodárného sboru a požadovalo zrušení prohibice a odškodnění rodinám obětí.
V Biháru samotném si podle tamního vůdce opoziční Indické lidové strany (BJP) Sušila Módího otravy alkoholem vyžádaly od ustanovení prohibice v roce 2016 více než 1000 obětí.
Zástupce Lidové strany Nitiš Kumár požadavek na zrušení prohibice zamítl a uvedl, že zákaz prodeje alkoholu není jeho osobní přání, ale odpověď na požadavky bihárských žen.
Úmrtí způsobená alkoholem jsou v Indii běžná. Nejméně 28 lidí letos přišlo o život kvůli konzumaci závadného alkoholu ve státě Gudžarát a v roce 2020 si podle agentury AP otravy alkoholem vyžádaly v severoindickém státě Paňdžáb na 120 životů.