Národní parky v Africe se zavírají před turisty. Chtějí tak chránit ohrožené druhy goril a šimpanzů před možnou nákazou nemocí COVID-19. Podle vědců jsou totiž primáti náchylní na jiná lidská respirační onemocnění. Informoval o tom server The Independent.
Národní park Virunga v Demokratické republice Kongo je domovem třetiny světové populace gorily horské. Na základě vědeckých doporučení se nyní vedení parku rozhodlo, že do 1. června zakáže všem turistům vstup. "Bereme v potaz radu vědeckých odborníků, kteří tvrdí, že primáti včetně goril horských jsou pravděpodobně náchylní na komplikace, jež způsobuje nemoc COVID-19," uvedl park.
Ke stejnému kroku se odhodlala také sousední Rwanda, která zavřela hned tři své národní parky: Volcanoes, Gishwati-Mukura a Nyungwe, kde vedle goril žijí také šimpanzi. Čtvrtý park Akagera zůstává otevřen, neboť v něm žádní primáti nežijí.
"Zatím nevíme jistě, jestli jsou nelidští hominidé náchylní k viru SARS-CoV-2, který u lidí způsobuje nemoc COVID-19. Jsou však náchylní k jiným lidským respiračním onemocněním, takže předpokládáme, že náchylní jsou, a proto raději přijímáme tato opatření," řekla pro The Independent Cath Lawsonová ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF).
Důležité je chránit zvířata i před pytláky
"Prioritou je teď minimalizování interakce mezi gorilami a člověkem. Probíhá pouze základní monitorování s použitím osvědčených postupů, jako je třeba udržování vzdálenosti na deset metrů a nošení obličejové masky," doplnila Lawsonová.
Zavření parků s sebou ale přinese nemalé finanční problémy, neboť turismus jim generuje značnou část zisků. Další důležitou věcí je, že zvířata musejí být i nadále chráněna před lovci a pytláky. "Roh nosorožce, slonovina a maso afrických divokých zvířat jsou produkty získávané neoprávněným zásahem, které začínáme vídat. Máme zodpovědnost, abychom tuto chráněnou oblast udrželi bezpečnou," sdělil Dave Wilson, vedoucí komerčních aktivit afrických národních parků.